کلاه عروس

یکی از اکسسوری‌های بسیار خاص و زیبا انتخاب کلاه در روز عروسی است. در واقع اولین انخاب بعد از لباس عروس اکسسوری مو است. ترکیب کلاه با آرایشی کلاسیک بسیار خاص و سبکی متفاوت است. به خصوص انتخاب کلاه با ترکیب تور کوتاه مدلی بسیار پرطرفدار است. در این حالت جذاب، تور فقط روی چشم‌ها قرار می گیرد و ظاهری رمز آلود به شما می‌دهد، آن را با لباس عروس بپوشید که به همان اندازه فریبا باشد. به طور کلی ممکن است انتخاب کلاه برای تزیین موی سر از شجاعانه و جسورانه‌ترین کارها باشد، یا عجیب به نظر برسد. ولی این موضوع برای عروس خانمی که سبک و استایل وینتیج یا قدیمی را برای خودش انتخاب کرده است، اصلا عجیب به نظر نمی‌رسد. البته امروزه پیدا کردن یک کلاه مناسب با دوخت‌های ظریف و زنانه تا حدودی دشوار است. اما قطعا لباس عروس وینتیج نیازمند کلاهی زیبا خواهد بود. اگر چندان به کلاه علاقمند نیستید، جای نگرانی نیست. می‌توانید از تورهای وینتیج استفاده کنید. 

تاریخچه کلاه عروس در ایران باستان

کلاه که استفاده از آن در ایران باستان رایج بود، علاوه بر کاربرد تزئین و آسایش، شغل ، نژاد و طبقه اجتماعی افراد را نشان می‌داد. انواع مختلفی از کلاه مورد استفاده قرار می‌گرفت، مانند تاج (شامل تاج‌های یکپارچه‌، بسته یا باز که توسط پادشاهان استفاده می‌شد)، دیهیم‌، بساک‌، کلاهراسته‌، دستار (عمامه‌ای شبیه کلاه)‌، باشلق (شبیه کلاه خود) و کلاهرهای نمدی تخمرمرغ شکل . کلاه‌های نمدی در میان افراد قبایل ایرانی رایج بود‌.

همچنین زنان انواعی از روسری بر سر می‌کردند که تا قوزک پای آنها می‌رسید و توسط یک نیم‌تاج یا بساک پوشانده می‌شد‌. در میان دیگر نمادهای دوران باستان‌، کلاه مفهوم خاصی برای ایرانیان باستان داشت‌. تاریخ استفاده از کلاه به زمان مردم غار نشین برمی‌گرددر، که آن نوع کلاه با رشد و ترقی تمدن بشری مطابق با شرایط اجتماعی و جغرافیایی اصلاح و کامل شد‌. رتبه و مقام کلاه از درجه و اهمیت خاصی برخوردار است‌، زیرا در فرهنگ فولکلور ما ضرب‌المثل‌های بسیاری وجود دارد که به کلاه و رتبه و درجه آن مربوط می‌شود‌.

دلایل استفاده از کلاه

مطالعه در انگیزه‌های استفاده از کلاه‌، خصوصا در زمان‌های کهن‌، ما را به واقعیت‌های زیر هدایت می‌کند‌. کلاه گاهی به عنوان تزئین و آرایش استفاده می‌شد. از کلاه مردان در دوران کهن برای زیبا کردن و آرایش دادن بدن و برای راضی کردن حس زیباشناختی و اعتقادات مذهبی خود استفاده می‌کردند. همچنین کلاه گاهی برای آسایش و راحتی به کار می‌رفت. این کلاه‌ها توسط مردم عادی در برخورد با نیازهای روزانه (‌برای جلوگیری از سرما و جلوگیری از گرمای خورشید در تابستان) استفاده می‌شد.

مهم‌ترین نکاتی که باید قبل از انتخاب کلاه عروس بدانید

کلاه‌های عروس معمولا توری هستند و به صورت کج روی موی عروس گذاشته و ثابت می‌شوند و قسمتی از تور کلاه عروس هم روی گونه عروس خانم می‌افتد. مدل قرارگیری کلاه عروس با توجه به اندازه و مدل کلاه متفاوت می‌باشد.

توجه نمایید کلاه عروس به جای تور عروس استفاده می‌شود و استفاده هم‌زمان این دو می‌تواند مدل مو و لباس شما را شلوغ و زشت جلوه دهد مگر در مدل‌های زیاد ساده و در مواقع زیاد استثنایی. و هنگامی از کلاه عروس استفاده می‌نمایید قاعدتا از تاج عروس هم استفاده نمی‌کنید و کلاه عروس جایگزین این دو اکسسوری عروس می‌شود.

از کلاه به جای تور استفاده می‌شود و هرگز نباید خانم‌ها از تور به همراه کلاه برای تزیین شینیون موهای خود استفاده نمایند، زیرا مدل مو و لباس شلوغ و نامطلوب به نظر می‌رسد. همچنین در زمان استفاده از کلاه دیگر نیازی به استفاده از تاج نمی‌باشد و شما می‌توانید کلاه را جایگزین تور و تاج کنید.

کلاه مخصوص عروس‌ها اغلب به صورت توری می‌باشند و بعد از فرم دادن به موها کلاه به صورت کج روی مو ثابت می‌شود. همچنین قسمتی از تور کلاه نیز روی صورت عروس می‌افتد. توجه داشته باشید که محل قرارگیری دقیق کلاه با توجه به اندازه و طرح کلاه متفاوت می‌باشد.
برای انتخاب طرح کلاه باید به طرح لباس عروس و سایر اکسسوری‌های مورد استفاده‌تان توجه داشته باشید. اگر لباس عروس انتخابی‌تان ساده می‌باشد بهتر است کلاه را از بین طرح‌های گل‌دار و تزیین شده انتخاب نمایید. همچنین برای خانم‌هایی که مدل مویی شلوغ و لباسی کار شده دارند، کلاه ساده می‌تواند انتخابی مناسب و ایده‌آل به شمار رود.

کلاه حجاب

از آنجایی که رعایت حجاب در فرهنگ ما ایرانیان، بخشی از استایل‌مان را تحت شعاع قرار می‌دهد و استفاده از روسری و شال تناسب چندانی با لباس‌های مجلسی ندارد، استفاده از آیتمی به عنوان کلاه حجاب بهترین گزینه می‌باشند.

توربان چیست

توربان یک نوع پوشش سر، جایگزین شال و روسری می‌باشد که بیشتر در مراسم و مجالسی مانند مراسم عقد و عروسی و میهمانی‌ها استفاده می‌شود‌. توریان زنانه در سال‌های اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده و خیلی از خانم‌های خوش‌سلیقه و با حجاب دوست دارند که در مراسم‌ها مخصوصا در مراسم عقد و عروسی خود از انواع مدل توریان استفاده کنند‌.

مدل توربان مجلسی

توربان مجلسی هم نوعی از توربان زنانه و دخترانه است که نسبت به مدل توربان عقد و توربان عروس‌، دارای تزیینات و خرج کار کمتری است و در مجالس و مهمانی‌ها مورد استفاده خانم‌ها است.

مدل توریان عقد

مدل توریان عقد، نوعی از توربان زنانه و دحترانه بسیار شیک می‌باشد که اغلب به رنگ سفید‌، کرم و صدفی می‌باشد و دارای تزیینات و خرج کار بیشتری نصبت به توربان مجلسی است. 

مدل توربان عروس

توریان عروس هم تقریبا مانند توربان عقد می‌باشد، با این نفاوت که اکثر مدل‌های توربان عروس دارای دنباله بوده و با لباس عروس ست می‌شوند و در برخی از مدل‌های توربان عروس دارای تاج می‌باشند.

مدل کلاه عروس

انواع مدل کلاه عروس که با نام‌های کلاه فرانسوی و کلاه شهرزاد هم شناخته شده‌، کلاه بزرگی است که به فرم کلاه‌های کلاسیک زنانه قدیمی است که در اروپا و امریکا استفاده می‌شد.

مزون چرخچی

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.