نگاهی به تحول در طراحی و مدل لباس عروس طی 100 سال گذشته

کد مطلب : 115
تعداد بازدید : 688
1401/10/22
لباس عروس سفید کلاسیک از دوران ملکه ویکتوریا روی مد مانده است اما همین لباس ها با وجود حفظ رنگ، طراحی و مدل های مختلفی طی قرن گذشته به خود گرفته اند. برای این که ببینید مدل لباس عروس طی 100 سال گذشته چه تغییر و تحولاتی را از نظر طراحی و مدل پشت سر گذاشته است، خواندن این مطلب روزیاتو را از دست ندهید.
نگاهی به تحول در طراحی و مدل لباس عروس طی 100 سال گذشته

ما در این مطلب انواع لباس عروس، از دهه 1910 میلادی تا 2018 میلادی یعنی حدود 2 سال پیش، را در تاریخ مد لباس عروس گردآوری کرده ایم. 

دهه 1910: لباس عروس گشاد و شل و ول

تصویر زوجی که مشاهده می کنید متعلق به سال 1915 است. در این دوره، بسیاری از عروس ها لباس های گشادی که قد دامنش تا روی زمین بود می پوشند تا بتوانند راحت تر حرکت کنند. از همین زمان بود که رقصیدن در عروسی باب شد.

دهه 1920: لباس عروس شلوغ با تور بلند

عکسی که مشاهده می کنید متعلق به عروسی یک زوج در سال 1929 است. در این دوره، عروس ها تورهای بلندی داشتند و علاوه بر این که عروس ها رنگ سفید را برای لباسشان انتخاب می کردند، لباس هایشان تا گردن پوشیده و مدلشان راسته و کمر باریک بود.

دهه 1930: لباس عروس از جنس ابریشم یا ریون

لباس عروس ساده اما کلاسیکی که در بالا مشاهده می کنید، در سال 1983 دوخته شده است. لباس های عروس در این دهه بسیار ساده و براق بودند؛ تا گردن پوشیده و آستین بلند داشتند. عروس هایی که توان مالی خرید لباس ابریشم طبیعی را نداشتند، مدل های ارزان‌تر از جنس ریون یا ابریشم مصنوعی را انتخاب می کردند که ظاهری شبیه به همان کپی طبیعی شان داشت.

دهه 1940: لباس عروس پوشیده با آستین بلند

این عروسی متعلق به سال 1948 است. لباس های عروس دهه 40 نسبت به دهه 30 تغییر چندانی نکرد. در آن دوران، بسیاری از عروس ها لباس های راسته و باریک پوشیده با آستین بلند بر تن می کردند.

دهه 1950: لباس عروس پفی

لباس عروس های پفی با دامن های بزرگ مد دهه 50 میلادی بودند؛ لباس هایی که عروس ها با پوشیدن آنها بیشتر شبیه آباژور می شدند. بالا تنه باریک و پایین تنه پف دار. شاید خیلی از دخترها از این مدل لباس ها نفرت داشته باشند.

دهه 1950: لباس عروس دکلته

عروسی که در تصویر مشاهده می کنید، در سال 1957، لباس عروس پفی از نوع بدون یقه یا دکلته پوشیده است. این مدل لباس عروس بر خلاف لباس عروس های پوشیده با آستین بلند بود که از همان زمان به بعد مد شد. اما همه عروس ها حاضر نیستند با آستین های لباس خود خداحافظی کنند. حذف آستین از لباس عروس مدی بود که کم‌کم رواج پیدا کرد زیرا کمی ریسکی به نظر می رسید.

دهه 1960: لباس عروس های اندامی و باریک‌تر

مدلی که در تصویر مشاهده می کنید یک لباس عروس از برند پیر گاردین در سال 1964 بر تن کرده است. بعد از لباس عروس های پفی و حجیم دهه 50، عروس ها ترجیح دادند لباس هایی بپوشند که باریک‌تر و متناسب با اندامشان باشد. حتی برخی از عروس ها دوست داشتند لباسشان ترکیبی از لباس عروس پفی و راسته باشد. در این دوره، لباس عروس های راسته با پایین تنه مدل ماهی مد شد.

دهه 1970: لباس عروس با آستین های بلند

تصویر عروسی که مشاهده می کنید متعلق به سال 1976 است. وقتی برند دیور لباس های پوشیده با آستین های بلندی که در سر شانه کمی پف داشتند را در دهه 1970 رونمایی کرد عروس خانم ها مشتقانه از این مدل استقبال کردند.

دهه 1980: لباس عروس دکلته و بدون آستین

لباس عروسی که در تصویر مشاهده می کنید در سال 1981 طراحی و دوخته شده است. این مدل لباس عروس یک تغییر بزرگ بود. تا دهه 1980، خریدن هر چیزی که دکلته نباشد خیلی سخت بود.

دهه 1980: لباس عروس تنگ

در دهه 80، مخصوصا اواخر این دهه، لباس عروس ها تنگ‌تر شد و دیگر پفی نبودند. تصویری که مشاهده می کنید متعلق به سال 1987 است. لباس عروس های این دهه کمی جذب با آستین های بلند بودند که سر شانه آن پف داشت و خیلی هم طرفدار داشتند.

دهه 1990: لباس عروس آستین دار

مدلی که در تصویر مشاهده می کنید لباس عروس برند تورنته را در سال 1993 پوشیده است. در دهه 90 میلادی ، عروس ها خواستار لباس های آستین دار بودند و از پوشیدن لباس های دکلته خسته شدند. در این دهه بود که لباس ها مدرن تر شدند. لباس های این دوران جذب بودند و بیشتر شبیه لباس تانگو به نظر می رسیدند.

دهه 2000: لباس عروس تنگ

لباس عروسی که در تصویر مشاهده می کنید، متعلق به سال 2008 و هفته مد لباس عروس در بارسلون است. از سال 2000 به بعد، شما شاهد تنوع بیشتری در لباس عروس خواهید بود. از لباس عروس های دنباله دار گرفته تا لباس عروس های تنگ و جذب. در این دوره، لباس عروس های گلدوزی شده مد شد.

دهه 2010: لباس عروس آستین دار

در دهه 2010 بود که آستین بازگشتی سلطنتی داشت. در بالا، تصویر کیت میدلتون با لباس عروس خود در سال 2011 را مشاهده می کنید. کم‌کم، دیگر عروس ها داشتند آستین را به فراموشی می سپردند که کیت میدلتون با لباس عروس آستین دار خود در تیتر رسانه های مد و لباس قرار گرفت.

البته، مشتریان در ابتدا خیلی به چنین لباسی علاقه نشان ندادند و طراحان لباس مجبور شدند 4 سال بعد آن را مجددا طراحی کنند تا بهتر به فروش برسد. از آن به بعد بود که این مدل لباس عروس تا مدتی مد بود. امروزه، عروس ها خیلی راحت نیستند که این مدل آستین ها را بپوشند. چیزی که اکنون مورد علاقه عروس هاست لباس های آستین کوتاه، آستین بلند و آستین بلوزی است.

دهه 2010: لباس عروس نیمه برهنه

مدلی که مشاهده می کنید لباس عروس کلینفلد را در سال 2014 بر تن کرده است. این لباس عروس تکه های توری و شفاف دارد که بخش هایی از بدن را نمایش می دهد. از نظر برخی از عروس خانم ها این مدل خیلی بدن نما، تحریک کننده و پوشیدنش ریسکی است.

امروز: لباس عروس متناسب با شخصیت عروس خانوم

طی سال های اخیر، فاصله بین مد روزانه و مد لباس عروس در حال کم شدن است. سبک لباس عروس ها متنوع تر و سلیقه ای تر شده و تقریبا از روی طر احی لباس عروس می توان به شخصیت عروس خانم هم پی برد.

این روزها دیگر حق انتخاب نوع طراحی و مدل لباس عروس بسیار زیاد است. بازار لباس عروس آن قدر هیجان انگیز است که تقریبا می توان گفت هر عروسی لباسی پوشیده است که هیچ عروسی دیگری شبیه آن را تنش نکرده است.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha