به چه کسی ساقدوش می گویند و چه وظایفی در عروسی بر عهده دارد؟

کد مطلب : 156
تعداد بازدید : 503
1401/12/19
به عنوان یک دوست، هیچ امتیازی بالاتر از انتخاب به عنوان ساقدوش کسی نیست! با این انتخاب شما مطمئن می شوید که یکی از بهترین دوستان دوستتان هستید و قطعا از هیجان این موضوع بسیار خوشحال خواهید شد. ساقدوش شدن به نوعی افتخار برای فرد به حساب می آید که از طرف کسی که سالها با او رابطه دوستی داشته است، به آن فرد اعطا می شود. اما از طرفی، اگر تا به حال ساقدوش نبوده اید، ممکن است دچار استرس و ترس شوید زیرا ایده ای درباره وظایف ساقدوش ندارید. در این بخش که درباره موضوع “ساقدوس کیست؟” صحبت می کنیم، به خوبی به وطایف خود به عنوان یک ساقدوش در مراسم عروسی آگاه خواهید شد.
به چه کسی ساقدوش می گویند و چه وظایفی در عروسی بر عهده دارد؟

شاید تصور کرده باشید که ساقدوش بودن تنها به این معنی است که به همراه چندتا از دوستان دیگر لباسی یک مدل بر تن می کنید و عروس و داماد را در هنگام ورود به مراسم تا رسیدن به جایگاه عروس همراهی می کنید و تمام! اما این تمام داستان نیست. اقدوش شدن، موافقت با لیستی طولانی از مسئولیت های ریز و درشت عروسی بهترین دوستتان است! قبل از عروسی، در طی مراسم و حتی بعد از آن وظایفی را برعهده خواهید داشت که در ادامه به آن می پردازیم:

ساقدوش کیست؟

ساقدوش یا سولدوش در معنا به کسی گفته می شود که در مراسم عروسی، دوش به دوش و همراه عروس و داماد حرکت می کند و در برگزاری جشن ازدواجشان، آن ها را همراهی می کند.

  • ساقدوش داماد: Groom’s bridesmaid
  • ساقدوش عروس: Bridesmaid

اما همان گونه که در قبل اشاره کردیم، تنها به این بخش محدود نمی شود. سولدوش ها از چند روز قبل از عروسی، همراه عروس و داماد به تهیه و تدارک امور می پردازند و به آن ها کمک می کنند. ساقدوش شدن یک تجربه فوق العاده خواهد بود که خاطرات خوبی برای هر فردی به یاد می گذارد. ساقدوش ها در برنامه ریزی عروسی کمک می کنند و باعث دلگرمی عروس و داماد در روزهای شلوغ و پر هیاهوی آن ها می شوند. همچنین با پوشش یک دست خود، جلوه زیبایی به مراسم و عکس های آن ها می بخشند.

تعداد ساقدوش ها

در گذشته چنین بوده است که تعداد همانان دعوت شده، ملاکی برای تعیین تعداد ساقدوش بوده است! و رسم بر این بوده است که به ازای هر 40 مهمان، دو ساقدوش (یک زوج: یک ساقدوش عروس و یک ساقدوش برای داماد) در نظر گرفته می شد، اما این روزها تعیین تعداد ساقدوش تنها بر اساس خواست عروس و داماد معین می شود.

تعداد ساقدوش ها معمولا از دو تا چهار زوج (عروس و داماد هر یک ساقدوش های خود را دارند) متغیر است که البته به هیچ عنوان تعداد معینی ندارند و به انتخاب و خواست عروس و داماد می توانند بیشتر باشد.

ساقدوش باید مجرد باشد یا متاهل؟

این مورد به انتخاب عروس و داماد بستگی دارد. هر چند که ساقدوش ها از بین دوستان مجرد انتخاب می شود، اما گاها عروس و داماد از بین دوستان متاهل خود، ساقدوش ها را به صورت زوج، انتخاب می کنند.

وظایف ساقدوش چیست؟

ساقدوش ها وظایف متهددی دارند که از قبل از عروسی و مراسم شروع می شود تا بعد از آن نیز ادامه پیدا می کنند! ساقدوش‌ ها باید کلیه امورات مربوط به عروس و داماد را بر طبق خواسته و نظر آن‌ ها انجام دهند. نگهداری هدایای عروسی، نگهداری وسایل، نگهداری شاسی عکس و… تنها بخشی از بارز ترین وظایف مربوط به ساقدوش ها است.

ایجاد حس شور و سرزندگی در مراسم نیز از دیگر وظایف مربوط به ساقدوش‌ ها می‌ باشد. ساقدوش‌ ها به‌ نوعی تأمین‌ کننده گرمی مجلس هستند! در ادامه به موارد بیشتری اشاره خواهیم کرد:

وظایف ساقدوش ها قبل از عروسی:

به مواردی که باید به عنوان یک ساقدوش قبل از مراسم عروسی برعهده بگیرید، توجه کنید:

1- از نظر عاطفی عروس و داماد را حمایت کنید!

ساقدوش کیست؟ از اصلی ترین وظایف ساقدوش این است که دلگرم کننده عروس و داماد باشد. برنامه ریزی عروسی به همان اندازه که هیجان انگیز است استرس زا است. اول از همه، مهم است که در آن لحظات تنش در کنار عروس باشید. تا جایی که می توانید در دسترس باشید! شما لازم نیست تمام مدت آن ها را همراهی کنید، اما برای عروس خوب است که بداند ساقدوش ها به عنوان نزدیک ترین دوستان و بهترین حامیان در کنار آن ها هستند.

2- نظردهنده باشید، نه تحمیل کننده!

اگر شما کسی هستید که عروس یا داماد به او اعتماد دارند، این نقش بسیار مهمی است که باید به عنوان ساقدوش بازی کنید. با این حال لازم است هشدار می دهیم و یا توصیه می کنیم که بین کمک به عروس در تصمیم‌ گیری و زورگویی در مورد آنچه که فکر می‌ کنید بهترین است، مرز باریکی وجود دارد! اگر از شما خواسته شد نظر خود را بگویید، اما آنان را مجبور نکنید.

3- صادقانه ارتباط برقرار کنید

توصیه می کنیم اگر که ساقدوش هستید، وقت بگذارید تا بفهمید چه چیزی از شما (چه از نظر مالی و چه از نظر غیره) انتظار می رود و از همان روز اول صحبت های صادقانه ای در مورد این مسئولیت ها داشته باشید. گاهی اوقات حتی انتظاراتی که از خود به عنوان ساقدوش دارید ممکن است فراتر از توان شما باشد. صداقت همیشه بهترین سیاست است! اگر قادر به انجام کاری نیستید به عروس و داماد بگویید. به عنوان یک دوست صمیمی، آن ها کاملا درک خواهند کرد.

4- کمک برای برگزاری مراسم های قبل از عروسی

برنامه ریزی (و حتی هماهنگی پرداخت ها) مراسم هایی نظیر عقد محضری، بله برون و … از موارد انتظارات قبل از عروسی هستند. ساقدوش ها معمولاً رهبری را بر عهده می‌ گیرد، و باید با کمک به برنامه‌ریزی و پرداخت تا حد امکان، حمایت کنند. به موارد ریز که ممکن است عروس و داماد فرصتی برای پرداختن به آن ها نداشته باشند توجه کنید. این موارد می تواند شامل میز آرایی، گل آرایی و … می باشد.

5- کمک به انتخاب و خرید لباس

ممکن است برخی از عروس‌ ها از قبل دید قوی نسبت به آنچه می‌ خواهند جشن عروسی بپوشند داشته باشند، اما اگر عروس کمک بخواهد، مطمئناً می‌ توانید ایده‌ هایی را برای لباس، مو یا آرایش ساقدوش‌ ها ارائه کنید. اگر از شما خواسته می شود چیزی بپوشید که دوست ندارید، اکنون زمان آن است که برای همیشه آرامش خود را حفظ کنید!!

6- در تمام موقعیت ها، آرام و صبور باشید!

در بسیاری از موارد، همه ساقدوش ها یکدیگر را نمی شناسند. آن ها ممکن است از مکان های مختلف، پس زمینه های مختلف و مراحل مختلف زندگی عروس باشند. این امکان وجود دارد که مکالمات سوء تعبیر شود یا شخصیت ها ممکن است با یکدیگر به مشکل برخورد کنند. واسطه بودن یا تنظیم لحن گروه را به عهده عروس نگذارید. وظایف خود را انجام دهید، مهربان باشید، شکایت نکنید و به وجود آورنده مشکل و یا دردسری نباشید!

7- هدیه دادن

اگر توانایی مالی دارید، مرسوم است که یک هدیه برای عروس و داماد خود در نظر بگیرید. اگر ساقدوش‌ های دیگر نیز می‌ خواهند در این امر شما را همراهی کنند، ایده خوبی است که مبلغ های مورد نظر خود را روی یک هدیه بزرگ‌ تر برای زوج، جمع کنید.

وظایف ساقدوش ها در طی مراسم عروسی:

1- در شام تمرین شرکت کنید

به عنوان بخشی از وظایف ساقدوش، انتظار می رود در هر رویداد تمرینی شرکت کند. در طول شام تمرین، ممکن است از شما خواسته شود که در طول شام غذاها را امتحان کنید، و یا اگر ساقدوش افتخاری هستیدف تن خود را برای اجرا در میان مهمانان آماده کنید (که در ایران خیلی مرسوم نیست!) یا اگر ساقدوش افتخاری نیستید و امکان حضور در مراسم های تمرینی را ندارید، از قبل به عروس و داماد اطلاع دهید.

2- با برنامه ریز ارتباط برقرار کنید!

به عنوان یک ساقدوش عروس (که در این مقاله به ساقدوش کیست و وظایف آن اشاره می کنیم)، مهم است که بدانید برنامه ریز کیست و نقش خود را با آن ها درک کنید. احتمالاً در طول انجام کارهای و تشریفات عروسی با برنامه ریز ملاقات خواهید کرد و معمولاً در طول فعالیت های عروسی از طرف برنامه ریز راهنمایی می شوید. بسیار مهم است که با برنامه ریز همکاری کنید، هماهنگ با آن ها پیش روید و هر کاری از شما خواسته می شود را انجام می دهید تا مطمئن شوید که همه چیز به خوبی پیش می رود.

3- طرح و برنامه را به خوبی از بر کنید

جدول زمانی باید یک یا دو هفته قبل از روز عروسی به اشتراک گذاشته شود تا همه در جریان قرار گیرند. لازم نیست این را حفظ کنید، اما حتماً آن را مرور کنید، بفهمید که روز چگونه خواهد گذشت و جزئیات را تا جایی که می‌توانید به خاطر بسپارید.

البته لازم به ذکر است که ممکن است در جشنی که شما به عنوان ساقدوش، عروس و داماد را همراهی می کنیدف تمام موارد این چنین دقیق نباشد. در هر صورت باید بدانید که به عنوان ساقدوش باید هماهنگ با عروس و دامادو دیگر ساقدوش ها، حرکت کنید.

4- شکایت نکنید، غر نزنید!

ساقدوش کیست؟ کسی است که در طی آماده کردن مراسم و اجرای آن کاملا از خود انعطاف نشان می دهد!

روز عروسی روز طولانی برای کل جشن عروسی است، اما به یاد داشته باشید که تمام فشارها روی زوجین است، بنابراین نمی خواهید ناراحتی یا ناراحتی خود را در روز عروسی بیان کنید. شاید مدل آرایش، طراحی مو و رنگ لباس خود را دوست نداشته باشید، با استایلیست ها تمرین کنید، از عروس شکایت نکنید. اگر هم استایلیست و طراح نداشتید، یک شب را دندان بر سر جگر بگذارید!!

5- مراقب غذا و خوراک عروس و داماد باشید!

ممکن است در طی مراسم، آرایشگاه، سالن، و … عروس و داماد وقت نکنند غذا تهیه کنند و یاحتی به این موضوع فکر کنند! و یا حتی ممکن است استرس بر آن ها غالب شود و نتوانند به درستی غذا بخورند. در طی تمام مراحل حواستان به عروس و داماد باشد تا غذا بخورند تا انرژی برای ادامه مراسم داشته باشند

6- حواستان به جزییات باشد

بعد از اینکه همه آماده شدند، مطمئن شوید که عروس همه چیزهایی را که نیاز دارد در هنگام عکس‌ها و سپس برای مراسم همراه داشته باشد. به طور معمول، برنامه ریز بسیاری از چیزهای مهم مانند حلقه، هرگونه تغییر در کفش و غیره را در نظر خواهد داشت، اما ساقدوش عروس می تواند به عنوان نگهدارنده اقلام کوچکتر مانند رژ لب، کاغذهای لکه دار و تلفن همراه عروس کمک کند.

7- ساقدوش کیست؟ همراه کننده هر لحظه

اگر لباس عروس بسیار حجیم یا بلند است، احتمالاً به کسی نیاز دارد که در بالا نگه داشتن یا مانور دادن به آن در طی مراسم کمک کند، و یا هنگام رفتن به دستشویی لازم باشد کسی به او کمک کند. همچنین ممکن است لازم باشد لباس را در طول پذیرایی تعویض کند.

اگر عروس در حال تغییر لباس است، ممکن است برای بیرون آمدن از یکی و وارد شدن به دیگری به کمک نیاز داشته باشد. برنامه ریز اغلب در این مورد کمک می کند، اما گاهی اوقات عروس راحت تر است که کسی را که نزدیک تر است به او کمک کند. مثل دوست صمیمی خود که ساقدوش اوست!

8- انرژی را بالا نگه دارید

ساقدوش کیست؟ ساقدوش به نوعی گرم کننده مجلس است که حواسش به همه چیز هست! به تنظیم روحیه و کمک به حفظ انرژی بعد از شام کمک کنید. شما آنجا هستید تا جشن را روشن و گرم نگه دارید!

وظایف ساقدوش ها بعد از مراسم عروسی:

حتی با تموم شدن شب عروسی نیز وظایف ساقدوش ها تمام نمی شود! در ادامه مقاله، همراه ما باشید:

1- کمک کنید تا همه چیز به حالت اولیه برگردد

این موضوع شامل موارد زیادی می شود. اگر عروس و داماد به ماه عسل رفته اند و یا اگر وقت لازم را ندارند، بهتر است کمک کنید تا وسایل اجاره ای را برگردانید، برای مرتب کردن وسایل به عروس و داماد یاری دهید.

ممک است لازم باشد تا پرداختی ها را هماهنگ کنید و یا حتی برای عروس و داماد بلیط سفر خریداری کنید و در بستن چمدان های سفر، به آن ها کمک کنید.

2- در انتخاب عکس و ادیت فیلم، عروس و داماد را راهنمایی کنید

بعد از عروسی، نوبت به انتخاب برترین عکس های عروس و داماد از بین صدها عکس گرفته شده در طی مراسم، می باشد. ادیت فیلم عروسی نیز باید به گونه ای باشد که یاد و خاطره آن شب عروسی را تا همیشه برای عروس و داماد به خوبی تداعی کند. به عنوان دوست صمیمی عروس و داماد، مطمئنا از نظر سلیقه نقاط مشترک فراوانی دارید. فرصت خوبیست تا به آن ها در تصمیم گیری کمک کنید.

تمامی موارد گفته شده به صورت کاملا ایده آل می باشد. ممکن است در خیلی از مواقع برنامه ریزی دقیقی وجود نداشته باشد و حتی به وجود آمدن اتفاق های غیر مترقبه تمامی نظم و برنامه را برهم بزند. بنابراین سخت نگیرید، انعطاف داشته باشید و خود را برای هر چیزی آماده کنید! مهم این است که از این شب زیبا نهایت لذت را ببرید و در کنار دوستان خود لحظات خوشی را سپری کنید.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha