نکات مهمی که در عقد محضری باید آنها را رعایت کرد

کد مطلب : 157
تعداد بازدید : 577
1401/12/21
عقد یکی از اصلی ترین ارکان مراسم های مربوط به ازدواج است. بعد از خواستگاری رسمی و رسم و رسوم این مرحله به بله برون می رسیم و بعد از مدتی نوبت به برگزاری مراسم عقد می رسد. یکی از خاطره انگیزترین مراسم هایی که در مراحل ازدواج وجود دارد عقد می باشد که زوجین به صورت رسمی و شرعی زن و شوهر اعلام می شوند و برای داشتن یک عمر زندگی مشترک، متعهد می شوند. به انتخاب عروس و داماد، می توان عقد را در محضر، تالار و یا لوکیشن خصوصی خود برگزار کرد.
نکات مهمی که در عقد محضری باید آنها را رعایت کرد

با این مقاله همراه باشید تا با تمامی مراحل عقد به خوبی آشنا شوید.

همواره سئوالاتی از جمله موارد زیر برای افراد پیش می آید که در ادامه به توضیح درباره هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت:

عقد محضری چیست؟

در مرحله عقد، عروس و داماد به صورت رسمی زن و شوهر اعلام می شوند و سندی را به عنوان سند ازدواج خود امضا می کنند و متهد می شوند تا در طول زندگی مشترک خود، در غم و شادی ها کنار همدیگر باشند و یکدیگر را تنها نگذارند. همچنین، اسم طرفین به عنوان هسر در شناسنامه ها درج می شود.

نکات مهم در عقد محضری

در ابتدای امر، بایستی تاریخ عقد مشخص شود. عموما در مراسم بله برون که خانواه های عروس و داماد در کنار هم جمع شده اند و درباره مهریه و مسائل دیگر صحبت می کنند، تاریخ عقد و لوکیشن برگزاری آن نیز مشخص می شود. اگر تصمیم گرفته شد تا مراسم در محضر باشد، آن زمان لازم است تا مدارک مورد نیاز را به دفتر محضر تحویل دهند سپس تاریخ و برنامه ریزی های ضروری را با محضردار هماهنگ کنند و در آخر هزینه های مربوطه را پرداخت کنند. انجام آزمایشات، گذراندن جلسات مشاوره و … از الزامات قبل از عقد است.

برای عقد محضری چه مواردی ضروری است؟

قبل از انجام عقد موارد متعددی لازم است که با داشتن لیستی از آنها به شما کمک می کند تا موردی را از قلم نیندازید.

 • انتخاب محضر مورد نظر
 • تعیین روز عقد
 • توافق بر سر هزینه های مراسم
 • خرید حلقه ازدواج
 • تهیه لباس برای عروس و داماد
 • تدارکات سفره عقد و وسایل آن
 • تعداد مهمانان
 • شام و اسباب پذیرایی
 • عکاس برای ثبت لحظات این مراسم
 • خرید کادوی زیرلفظی از طرف داماد برای عروس

مراحل لازم قبل از عقد

برای انجام عقد لازم است آزمایش هایی را انجام دهید و نتایج آن را از قبل به محضر تحویل دهید. بدین صورت که زمانی که عروس و داماد برای رزرو کردن تاریخ عقد به محضر مراجعه می کنند، فرم های آزمایش و آزمایشگاه را دریافت می کنند که تا قبل از تاریخ عقد باید انجام شده باشند. بنابراین بهتر است از 15 الی 20 روز قبل آزمایشات را انجام دهید.

علاوه بر اینها، گذراندن جلسات مشاوره و آشنایی با ازدواج نیز لازم می باشد. در ادامه به توضیحی کوتاه درباره این مراحل خواهیم پرداخت.

1- دریافت مدارک آزمایشات قبل از ازدواج

در شروع مراحل مربوط به عقد، ابتدا باید به دفتر مورد نظر رجوع کنید و فرم های مرکز بهداشت را دریافت کنید، مهلت انجام آزمایش ها 30 روز می باشد که بر روی برگه ها نیز ذکر شده است. بنابراین باید فوری اقدام کنید تا مهر تاییدیه مرکز بهداشت را بر روی مدارک خود داشه باشید.

2- مرکز بهداشت

لازم نیست برای پیدا کردن مرکز بهداشت تلاش کنید زیرا دفاتر عقد لیستی از مراکزی که در نزدیکی شماست را تهیه کرده و به شما ارائه خواهند داد. برای مراجعه به مرکز بهداشت ساعت آغازین روز و صبح زود را در نظر بگیرید تا فرصت برای اتمام تمامی مراحل را داشته باشید.

به همراه داشتن شناسنامه و کارت ملی (شناسنامه پدر عروس به منظور احتیاط) الزامیست.

3- آزمایش خون

آزمایش خون برای عقد تفاوتی با آزمایش های خون دیگر ندارد، استرس نداشته باشید! تنها لازم است مطمئن شوید که شما و همسرتان دارای بیماری هایی همچون سیفلیس، تالاسمی، ایدز، هپاتیت و … نیستید.

لازم به ذکر است که اگر دچار کم خونی باشید، آزمایش از شما گرفته نمی شود پس بنابراین خبری از مهر تاییدیه نیز نخواهد بود. در این شرایط یک دوران درمان برای شما درنظر گرفته می گیرند و تاریخی را برای آزمایش مجدد مشخص می کنند. در این مدت با توصیه های پزشکی، مشکل کم خونی رفع خواهد شد.

4- آزمایش ادرار

نوبت دریافتی بعدی مربوط به آزمایش ادرار می باشد. در این قسمت ناظری در اتاق نمونه گیری هست مه برای جلوگیری از تقلب این عمل را زیر نظر می گیرد. توجه داشته باشید که تا چند روز قبل از آزمایش از مصرف داروهای کدئین دار پرهیز کنید.

5- آزمایش ژنتیک

در این قسمت سوابق وجود بیماران ژنتیک در اقوام خونی هر دو طرف بررسی می شود. زوجین به اتق مشاوره ای راهنمایی می شوند و به سئوالات مشاور پاسخ خواهند داد. بعد از اتمام سئوالات، اگر نیاز به بررسی دقیق‌ تر وجود داشت، آزمایش ژنتیک برای شما ضروری خواهد بود؛ اما درصورتی‌ که سوابقی در خانواده‌تان مبنی بر هرگونه اختلال ژنتیکی وجود نداشته باشد، نیازی به انجام این آزمایش نخواهید داشت و از این مرحله نیز، مهر تایید دریافت می‌کنید.

6- واکسن کزاز

این واکسن تنها برای خانم ها تزریق می شود اما اگر از سربازی داماد بیش از 10 سال گذشته باشد، آن ها نیز بایستی این واکسن را تزریق کنند. اگر هم هر یک از زوجین از قبل این واکسن را تزریق کرده اند باید مدارک آن را همراه خود داشته باشند تا بتوانند مهر تاییدیه این قسمت را دریافت کنند.

7- دوره های مشاوره قبل ازدواج

گذراندن دوره های مشاوره پیش از ازدواج از آخرین مراحلی است که در این مراکز بهداشت باید پشت سر بگذارید. موضوعات این کلاس ها درباره مسائل دینی مذهبی، روانشناسی، زناشویی و حقوقی می باشند که هر سئوالی در این زمینه ها برای هر یک از زوجین پیش آمد می توانند در این کلاس ها مطرح کنند.

8- تاییدیه مرکز بهداشت

بعد از گرفتن تاییدیه مرکز بهداشت، در سریع ترین زمان مدارک را به دفتر عقد تحویل دهید و تاریخ عقدی را که قبلا رزرو کردید را فیکس کنید. بعد از آن با خیالی راحت به دنبال کارهایی از جمله دعوت مهمانان، هماهنگی عکاس، تدارکات مجلس، آماده کردن سفره عقد و … باشید.

البته قبل از آن، باید توضیحاتی درباره چگونگی برگزاری عقد به محضردار داده شود تا هزینه محضر به صورت حدودی تخمین زده شود و زوجین موظفند تا نیمی از آن را در وهله اول پرداخت کنند.

همچنین برای هماهنگ کردن این تاریخ باید مدارکی را غیر از تاییدیه مرکز بهداشت به همراه داشته باشید. اصل شناسنامه زوجین و فتوکپی آن، کارت ملی زوجین با فتوکپی، عکس 3*4 از جمله این مدارک است.

به یاد داشته باشید که در صورتی که عروس ازدواج اولش می‌باشد شناسنامه یا کارت ملی پدر عروس نیز الزامی است. اگر پدر عروس در قید حیات نیست برگه فوت آن به علاوه شناسنامه جد پدری ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که حضور پدر یا جد پدری برای ازدواج دختران دوشیزه ضروری می‌باشد.

هزینه عقد با کیست؟

این سئوال ممکن است برای خیلی از افراد مطرح شود که هزینه انجام مراسم عقد با چه کسی می باشد. رسم است که هزینه مراسم عقد و تمام امور مربوطه برعهده داماد باشد. اما به یاد داشته باشید که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی خانواده ها می توانند بر سر این موضوع به توافق برسند تا تمامی فشارهای مالی بر دوش داماد نیفتد!

لیست خرید برای عقد

حال که مراحل آزمایش تمام شده و مهر تاییدیه بر مدارک عروس و داماد ثبت شده است، زوجین باید به دنبال تدارکات مراسم خود باشند تا جشنی به یاد ماندنی برای خود و خانواده ها برگزار کنند. در ادامه به لیست تدارکات نگاهی بیندازید:

سفره عقد:
داشتن سفره عقد از الزامات عقد است. این سفره در محضرهای عقد وجود دارد اما عروس و داماد می توانند با توجه به سلیقه خود این سفره را تزیین کنند. وسایل زیادی از جمله آینه و شمعدان، قرآن، گل، و … بر روی این سفره گذاشته می شود که در مقاله سفره عقد به طور مفصل به آن پرداخته ایم.

شام و دیگر اسباب پذیرایی:
زوجین ممکن است بخواهند مهمانان خود را بعد از انجام مراسم به شام دعوت کنند. این انتخاب آنهاست. اما اگر این قصد را دارند بهتر است از قبل به فکر تدارکات آن باشند. تهیه میوه و شیرینی برای پذیرایی از مهمانان در داخل محضر نیز نباید از یاد برد.

کادو سر عقد محضری:
کادوی سر عقد توسط خانواده‌ها به عروس و داماد اهدا می‌ شود. در این هنگام توسط بزرگان هدایایی چون طلا و سکه به عروس و داماد تقدیم می‌ شود. مادر عروس به دست داماد ساعتی شیک در حد توان خود می‌ بندد. مادر داماد نیز نیم ست یا گردن‌ بند و گوشواره طلا هدیه می‌ دهد. خواهر و برادران عروس و داماد پول یا سکه طلا یا طلای سبک مانند انگشتر و زنجیر هدیه می‌ کنند.

عکاس و فیلمبردار:
برای ثبت لحظه های شاد و اولین دقایق زندگی مشترک لازم است یک عکاس را اختیار کرد تا سال های بعد هنگام مرور خاطرات، تصاویر آن را نیز ببینند.

زیر لفظی:
زیر لفظی عروس هم که بعد از جاری کردن خطبه سوم برای بله گرفتن از عروس باید داده شود توسط مادر داماد به عروس اهدا خواهد شد. بزرگان حاضر در مراسم عقد همچون عمه و خاله و دایی و عموها نیز هدیه‌ای در خور توان خود تهیه خواهند کرد. چرا که اکثراً دعوت کردن شخصی به منزله این است که توقع هدیه‌ای از جانب او نیز می‌رود!

لباس مناسب عروس و داماد برای عقد
انتخاب لباس مناسب برای عقد برای عروس تماما به سلیقه عروس مربوط خواهد شد اما در زمینه کار آقایان داماد راحتتر خواهد بود زیرا کت و شلوار بهترین انتخاب برای آقایان در هر زمینه ای می باشد.

عروس خانم ها در این شب عموما لباسی به رنگ سفید یا دیگر رنگ های روشن و درخشان تهیه می کنند تا در مراسم خود بدرخشند. اما از طرفی در برخی از مناطق، عروس های لباس های نخصوص با آداب و رسوم خود به تن می کنند.

در ادامه به موارد دیگر این لیست خواهیم پرداخت:

 • حلقه ازدواج
 • استند حلقه
 • آینه و شمعدان عروس؛ که طبق توصیه بزرگ‌ترها باید برای هر عروس و دامادی اختصاصی باشد.
 • جام عسل
 • کله قند های کوچک
 • دسته گل عروس
 • نقل و نبات
 • شیرینی برای پذیرایی
 • شیرینی برای محضر دار
 • مراسم قند ساییدن

در حضور بزرگان و خانواده‌ها هنگام جاری کردن صیغه عقد، روی سر عروس و داماد قند‌های از پیش تزیین شده ساییده می‌شود. کله قند های تزیینی توسط خانمی جوان و ترجیحاً مجرد ساییده می شوند. فرقی نمی کند از کدام خانواده باشند اما خواهر عروس یا خانمی از خانواده عروس معمولاً زیر لفظی گفتن و عروس رفته گل بچینه را می گوید.

بنا بر دلایل سنتی و خرافه، زنهای مطلقه و بیوه را به پشت سر عروس و داماد راه نمی‌دهند و اغلب به مراسم نیز دعوت نخواهند شد که البته این موضوع از بطن اشتباه و خرافه می‌باشد.

جاری شدن خطبه عقد

عاقد در محضر و در حضور مهمانان خطبه عقد را می خواند و عروس و داماد بعد از امضا کردن تعهدات مشترک، حلقه ها را در انگشتان یکدیگر جای می دهند و با عسل کام هم را شیرین می کنند. البته به یاد داشته باشید که عروس قبل از سومین مرتبه پرسش عاقد، جواب بله را نمی دهد! اینجاست که مادر شوهر باید کادوی زیرلفظی را به عروس خود تقدیم کند!

عقد آریایی

این روزها باب شده در کنار عقد شرعی، بخشی از مراسم را به برپایی عقد آریایی می پردازند. این عقد که شامل متنی بسیار زیباست در بین عروس و دامادها بسیا رواج پیدا کرده است.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha