تشریفات عروسی چیست و شامل چه مواردی است؟

کد مطلب : 160
تعداد بازدید : 465
1401/12/27
همانطور که در ایران و تمام دنیا، برگزاری مراسم عروسی مهم ترین جشن و اتفاق برای شروع زندگی مشترک یک زوج است، از این رو، تلاش می کنند تا مراسمی به یاد ماندنی و خاطر انگیز برای خود و مهمانانشان ترتیب دهند. به گونه ای که تا حد ممکن از بروز اتفاقات غیر منتظره جلوگیری کنند، مراسم طبق برنامه ریزی قبلی برگزار شود، تشریفات و پذیرایی به بهترین نحو ممکن انجام شود و …
تشریفات عروسی چیست و شامل چه مواردی است؟

گاها برگزاری یک مراسم مناسب با مراسم پر زرق و برق و تجملاتی اشتباه گرفته می شود، به همین دلیل فشار مالی زیادی را بر خود متحمل می شوند. در صورتی که مراسم می تواند در عین زیبایی و کامل بودن، ساده و تا حد امکان کم هزینه باشد.

به مجموعه عواملی که در یک جشن عروسی برای زیبایی و نظم در برگزاری مراسم به کار گرفته می شود تشریفات عروسی می گویند. این تشریفات و برنامه ریزی می تواند توسط زوجین با همراهی خانواده ها انجام شود و یا به موسسات تشریفاتی واگذار شود.

مورد دوم می تواند بار سنگین و استرس ناشی از پیش بردن کارها را از دوش عروس و داماد بردارد. از طرفی، موسسات به دلیل تجربه کاری بالای خود، می توانند کمک شایانی برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن جشن، داشته باشند.

اولین کاری که باید توسط موسسات تشریفات عروسی انجام شود. معرفی یک باغ عروسی ، تالار پذیرایی و یا باغ تالار است. که نسبت به فصل برگزاری مراسم، تعداد مهمانان، نوع مراسم و نحوه ی برگزاری مراسم عروسی انجام می گردد.

تشریفات عروسی شامل چه مواردی است؟

در ادامه مقاله “تشریفات عروسی چیست؟” لیست معمول کارهای مربوط به مراسم را ارائه می دهیم:

 • انتخاب تالار یا باغ تالار (انتخاب عمارت و تالار عروسی)
 • سفره عقد
 • کارت عروسی
 • تزئینات محل برگزاری مراسم عروسی
 • چیدمان میزها، جایگاه عروس و داماد و ..
 • نورپردازی های مکان برگزاری مراسم
 • ماشین عروس و تزیینات آن
 • دسته گل عروس
 • گل آرایی عروسی در جهت میزها، تالار و …
 • انتخاب و معرفی آتلیه عکاسی
 • آرایشگاه عروس
 • آرایشگاه داماد
 • انتخاب لباس عروس
 • انتخاب منوی غذایی
 • نوشیدنی، دسر، فینگر فود و ..
 • کیک عروسی
 • انتخاب موسیقی مناسب و دی جی عروسی
 • مراسم های سرگرم کننده برای مهمانان در طی جشن

مطمئنا این لیست کامل نیست و موارد زیادی را ندارد، اما این ها تنها کارهای مربوط به مراسم عروسی است. طبق رسم و رسوم ایرانی، مراسم های مختلفی از جمله بله برون، نامزدی و … قبل از جشن عروسی برگزار می شود که در مقاله “مراحل ازدواج در ایران” به صورت مفصل درباره آن ها گفته شده است.

انتخاب تالار یا باغ تالار

انتخاب تالار یا باغ، بستگی به سلیقه زوجین، فصلی که قرار است عروسی برگزار شود (تاثیر گرما و سرما)،  بودجه در نظر گرفته شده، تعداد مهمانان دعوت شده و بسیاری از عوامل دیگر دارد. به عنوان مثال، در فصول سرد سال، مراسم عمدتا در تالارها با فضای بسته برگزار می شود.

انتخاب آتلیه

ثبت عکس ها و فیم های ماندگار و زیبا، همواره برای عروس و داماد حائز اهمیت بوده، چرا که بعدها تداعی کننده خاطرات مراسم ازدواجشان خواهد بود و برای یادگاری آن ها را نگه خواهند داشت. انتخاب آتلیه حرفه ای و مطابق سلیقه عروس و داماد بسیار مهم است.

تصویربرداری از جشن عروسی نیازمند تخصص و مهارت است. در بهترین خدمات مجالس در جهان، کادر فیلمبرداری به تمامی فنون و تکنیک های تصویربرداری تسلط کافی دارند

امروزه تهیه فیلم های فرمالیته قبل ازدواج نیز رایج می باشد که به کمک فیلمبرداران و عکاسان متخصص این کار، فیلمی به یادماندنی و جذاب از دوران نامزدی و ازدواج برجا خواهد ماند.

لباس عروس

انتخاب لباس عروس، چه برای خرید و چه برای اجاره، بر اساس سلیقه و میزان بودجه صورت می گیرد. هر ساله مدهایی برای لباس عروس ترند می شود که خانم ها خواستار داشتن لباسی زیبا و بر طبق مد روز هستند.

در نظر گرفتن آرایشگاه برای عروس نیز معیارهایی دارد که مجددا به سلیقه و بودجه عروس و داماد وابسته است. می توان با مشاهده نمونه کارهای قبلی آرایشگاه، بهترین را انتخاب کرد.

چند سالی است که آقایان داماد هم برای مراسم خود به آرایشگاه می روند تا بهترین ورژن خود را در شب مهم زندگیشان آماده کنند. موسسات تشریفاتی در تمامی موارد می توانند به کمک عروس و داماد بروند و تا مناسب ترین گزینه ها انتخاب شوند.

شام عروسی

بحث پذیرایی از مهمانان از مهم ترین فاکتورهای مراسم عروسی است. از نوشیدنی، دسر تا شام اصلی. در گذشته اصولا چند نوع غذای محدود انتخاب می شد اما امروزه این موضوع نیز از قافله تغییرات عقب نمانده است. این روزها مدل سلف سرویس برای پذیرایی از مهمانان طرفداران زیادی دارد تا هر نوع غذایی که دوست داشتند میل کنند.

دسرهای متفاوت، نوشیدنی های مناسب فصل، میز آرایی های زیبا برای مجلل تر نشان دادن میزهای غذا و … نیز از دیگر مواردی است که به آن ها توجه زیادی می شود.

مراسم های سرگرم کننده برای مهمانان در طی جشن

تا به حال برای شما پیش آمده مراسم عروسی برای شما کسل کننده شود و دوست داشته باشید مراسم هر چه سریع تر تمام شود و به خانه برگردید؟ به اصطلاح به شما خوش نگذرد؟ این یکی از بدترین خاطرات از مراسم عروسی در خاطر شما خواهد ماند. به همین دلیل سرگرم کردن مهمانان، انتخاب درست گروه موسیقی، ایجادی فضایی شاد و پر انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است.

موسسات تشریفاتی به دلیل تجربه در این زمینه ها، می توانند خاطره ای زیبا در ذهن مهمانان ثبت کنند، به نوعی که از چند ساعت در کنار عروس و داماد و دیگر مهمانان بودن، لذت ببرند. توصیه می شود از ایده های آن ها استفاده کنید.

تزئینات محل برگزاری مراسم عروسی

در این نمونه خاص، به کاری گیری تجربه دیگران، خصوصا افراد متخصص بسیار مهم است. زیبایی محل برگزاری عروسی به وسیله گل آرایی، میز آرایی، نوع چیدمان میزها و صندلی ها و … انجام می گردد.

تا به این جای تا حدودی متوجه شدیم که تشریفات عروسی چیست؟! مهم نیست به دنبال برگزاری مراسم خود در ایران هستید یا در ترکیه، تشریفات عروسی و نامزدی در ترکیه نیز به همین روال می باشد، اما باید بدانید که این تمام موضوع نیست! انجام و پیگیری هر کدام از موارد بالا انرژی و زمان زیادی را طلب می کند؛ خصوصا که عروس و داماد به دلیل مشغله های دیگر و استرس های ناشی از آن، ممکن است نتوانند آن طور که باید و شاید همه ی کارها را پوشش دهند.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha