فلسفه پرتاب دسته گل عروس چیست؟

کد مطلب : 163
تعداد بازدید : 560
1401/12/09
در هرجای دنیا که بوده باشید و به مراسم عروسی رفته باشید، در پایان مراسم شاهد رسمی عجیب بوده اید که در بین جوانان هیجان زیادی ایجاد می کند. در طی این عمل، عروس پشت به جمعیت جوانان، دوستان و آشنایان خود که مجرد هستند، می ایستد و و دسته گلی را که در طی مراسم در دستان خود نگه داشته است را بدون آن که جعیت را ببیند به نقطه ای نامعلوم پرتاب می کند! جوانانی که قصد و آرزوی ازدواج دارند (خصوصا دختران!) به سمت دسته گل عروس خیز برمی دارند تا آن را بگیرند! در این مقاله، فلسفه پرتاب دسته گل عروس را بدانید! آیا ماهیت پشت آن واقعیت است یا تنها یک خرافات مهیج است؟
فلسفه پرتاب دسته گل عروس چیست؟

کسی که دسته گل را به دست می گیرد…

گفته می شود کسی که موفق به گرفتن دسته گل، به هنگام پرتاب آن توسط عروس می‌ شود، بخت او باز شده و اولین نفری است که بعد از عروس، ازدواج می‌ کند! در واقع پرتاب دسته گل عروس به سمت مهمان‌‌‌‌ های مجرد حاضر در عروسی، نه تنها یک کار بسیار قشنگ و زیبا است و به مراسم عروسی یک پایان عاشقانه و جذاب می‌ دهد بلکه این سنت زیبا و به یاد ماندنی، به نسل‌‌‌‌ های بعد نیز منتقل می‌شود. این اتفاق مانند حلقه ای از یک زنجیر است که این مراسم زیبای عروسی را به مراسم عروسی بعدی وصل می کند.

درباره رسم پرتاب کردن گل عروس، باید این را بدانیم که تاریخچه آن به زمان‌‌‌‌ های خیلی قدیم باز می‌ گردد. اما نحوه اجرای آن به شیوه‌‌‌‌ های دیگری بود. در آن زمان به هنگام پایان عروسی مهمانان مجرد تکه ای از لباس عروس را به عنوان باز شدن بخت خود از عروس می‌ گرفتند. لازم به ذکر است که در آن زمان لباس عروس همانند حال، گران قیمت و تجملی نبود و عروس این کار را با خواسته قلبی خود انجام می داد و تکه های لباس عروس خود را بین جوانان مجردی که خواهان تاهل و تعهد بودند، می بخشید.

دسته گل عروس، نمادی باشکوه

دسته گل در دست عروس نماد زیبایی و انتقال عشق و محبت است. نشانه خوش اقبالی و خوش یمنی است که برای تمامی عروس خانم ها آرزو می شود.

دسته گل عروس در زمان های قدیم

تاریخچه دست گل عروسی به یونان باستان می رسد. زمانی که عروسی ها کاملاً متفاوت تر از عروسی‌‌‌‌ های امروزی برپا می‌شدند. در آن زمان دسته گل عروس وجود نداشت. بلکه گل ها و برگ هایی را با هم تزئین می‌ کردند و آن را هم به دست عروس می‌ دادند. و یا به لباسش آویزان می‌ کردند. اعتقادات مردم آن زمان بر این بود که با ترکیب و چیدمان گل‌‌‌‌های متنوع گیاهی، عروس را از شیاطین دور می کند و فرشته ها گرداگرد این نو عروس جمع می کنند. به مدت چندین قرن این رسومات ادامه داشت… . تا اینکه به مرور زمان، مزون‌‌‌‌های لباس عروسی و دسته گل عروس به وجود آمدند.

همچنین می‌ توان به عروسی هایی که در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا برپا می‌ شدند اشاره کرد. طی آن، این سنت و آداب و رسوم، با اضافه کردن گل‌‌‌‌های زیباتری مانند گیلاس، رز و گل هایی با بوی شیرین تحولات عظیمی پیدا کرد. او دسته گل کوچکی از گلانتوس اسنودرپس (همچنین به نام پوزی که گل مورد علاقه دامادش بود.)، مرت (افزودنی به دسته گل او از شاهزاده اش) و شکوفه های پرتقال در موهایش و روی لباسش حمل می کرد.

لباس عروس در گذشته

از دهه 1850 همه عروسی‌ های سلطنتی شامل یک شاخه گل مرت است که دقیقاً از همان گیاهی است که هنوز هم رشد می‌کند. شکوفه های پرتقال هنوز بخشی از سنت های عروسی سلطنتی هستند. با این حال، مشخص نیست که آیا ملکه دسته گل خود را پرتاب کرده است یا خیر، زیرا در آن زمان این یک رسم ثابت بود.

در این دوران دسته گل عروس و قرار دادن آن در دستان عروس به معنای کامیابی و خوش یمنی عروس در آینده است و رسم بر این بود که دختران مجرد، قسمتی از دسته گل عروس را بردارند تا به این شیوه، بخشی از بخت و اقبال عروسی به‌ آن ها نیز انتقال یابد. در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا، انتخاب دسته گل عروس به دستور و سلیقه وی صورت می‌ گرفت. اما امروزه این آئین تا حدودی حذف شده است و معمولاً دسته گل عروسی با توجه به سلیقه شخصی عروس خانم ها تزئین می‌ شود.

تاریخچه فلسفه پرتاب دسته گل عروس

سنت پرتاب دسته گل عروسی در بسیاری از فرهنگ ها در تاریخ، بسیار غنی است. مدت‌ ها پیش در یونانیان و رومیان باستان از گیاهان معطر و ادویه‌ ها برای دفع ارواح شیطانی یا بدشانسی استفاده می‌ کردند. گلدسته‌ ها یا گل‌ ها را برای نماد شروع، باروری و وفاداری استفاده می کردند.

در قرون وسطی، عروس‌ های انگلیسی دسته‌ هایی از گیاهان معطر مانند شوید را برای نشان دادن شهوت پرتاب می‌ کردند! آن ها از ادویه در دسته گل برای دفع ارواح خبیثه و بدشانسی و همچنین پوشاندن بوی بدن استفاده کردند. در آن زمان باور بر این بود که عروس‌ ها خوش شانس هستند. بنابراین مهمانان و خصوصا جانان مجرد حاضر در مراسم عروسی، سعی می‌کردند چیزهایی را که متعلق به اوست (مانند لباس، مو یا گل‌ های او) را بگیرند تا از این خوش شانسی سهمی هم به آن ها برسد!

در این بین، یک بار عروس برای فرار، دسته گل خود را به میان جمعیت پرتاب کرد. این جا زمانی است که تصور می شود سنت پرتاب دسته گل آغاز شد!

دسته گل یا تکه ای از لباس عروس؟

سنت و فلسفه پرتاب دسته گل در عروسی از انگلستان سرچشمه گرفت و در ادامه به کشورهایی که نفوذ انگلیسی داشتند مانند آمریکا گسترش پیدا کرد. تا به امروز که بسیاری از فرهنگ ها این سنت را به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده در هنگام پذیرایی گنجانده اند و آن را در پایان مراسم خود اجرا می کنند. با این حال در طول تاریخ پرتاب واقعی دسته گل معمولی نبود. بسیاری از کشورها و مذاهب دسته های گل را به روش های مختلف در مراسم عروسی خود گنجانده اند.

اکنون نیز جوانان اروپایی قسمتی از لباس عروس را برای خودش می گیرند. حالا به عنوان خوش یمنی و یادگاری و همین طور برای خوش شانسی، یکی از رسومات قدیمی است. اما این نکته را باید در نظر گرفت که طبیعتاً هیچ عروسی دوست ندارد لباس شیک و پر جلوه اش را در شب عروسی تکه پاره کنند.! به همین خاطر رسم پرتاب کردن گل عروسی برای تمامی مهمانان مجرد ابداع شد تا به این شیوه جلوی پاره پاره شدن لباس نازنین عروس خانم ها را بگیرند.

خرید لباس عروس از ترکیه که امروزه بسیار مورد توجه عروس های ایرانی واقع شده است. اگر چنین قصدی دارید، لازم است راهنماها و نکات لازم در این باره را بدانید!

سال های زیادی است که ایرانیان نیز در مراسم عروسی خود این رسم را اجرا می کنند. فارغ از خرافات یا واقعی بودن این رسم، حتی به دلیل هیجان، رسم را برپا می دارند. جوانان مجرد پشت عروس خانم می ایستند تا بفهمند در مراسم عروسی بعدی، عروس کدام است؟!

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha