آموزش جذاب طراحی لباس عروس

کد مطلب : 192
تعداد بازدید : 506
1402/01/31
در تمام دنیا، عروس خانمها برای تهیه لباسهایشان ذوق ویژه ای دارند و شاید لباس عروس را بتوان یکی از حساسترین و دقیقترین خریدهای مراسم عروسی دانست. پس مزونی که میخواهید از آن لباستان را تهیه کنید یکی از مهمترین موارد در خرید لباس عروس است.
آموزش جذاب طراحی لباس عروس

اما اینکه عروسها در سایر نقاط دنیا چگونه این لباس مخصوص را انتخاب و تهیه میکنند لذا طراح لباس عروسی بایستی توجه ویژه ای به ذوق و سلیقه افراد مختلف داشته باشند. برای مثال اندام فردی که برایش لباس طراحی میشود از همه چیز مهمتر است.و بعد به رنگ پوستش میرسیم. به عنوان مثال عروس های چاق بهتر است لباس های مدل ماهی نپوشند.

اهمیت طراحی لباس عروس

طراحی لباس عروس یا Bridal Design بهترین بخش کارآفرینی شماست که توانایی تاثیرگذاری بر زندگی مردم دارد. چه تاثیری بهتر از آنکه کارآفرین و طراح مد بتواند لبخندی بر روی چهره های مردم در یکی از پر خاطره ترین روزهای زندگی آنها بیاورد! و چه روشی بهتر از آنکه با آوردن یک لبخند بر روی صورت عروس، در این روز شگفت انگیز، طرح خود را به نمایش عموم بگذارد.

برای آنکه بتوانید یک لباس عروسی زیبا و رویایی طراحی و اماده کنید، این نکات را باید در نظر داشته باشید:

 • متناسب بودن لباس با توجه به اندام عروس
 • خواست و سلیقه شخص عروس
 • تزیینات و جزییات لباس عروس

مراحل طراحی لباس عروس

طراحی  لباس عروس به نظرکار اسانی نمیاید و مشکل است. اما اگر از جمله افرادی هستید که دوست دارید لباس مهمترین شب زندگی خود و یا عزیزانتان را با ایده و سلیقه ی شخصی خودتان طراحی و اماده کنید و یا حتی یک منبع درامدی داشته باشید به آموزش طراحی لباس مینگرید‍‍‍. با کمی کمک میتوانید به راحتی به طرح دلخواه خود دست ‍یابید. برای انکه بتوانید طراحی لباس را شروع کنید لازم است که اطلاعات خود را درباره ی این طراحی خاص و ترفند ها و ملزومات ان بالا ببرید.

ابتدا باید از انچه که در ذهن دارید یک الگو طراحی کنید که این کار رامیتوانید هم به روش سنتی با دست انجام بدهید و هم میتوانید به سبک مدر نیزه تر از الگوهای رایانه ای کمک بگیرید. ‍‍‍بنابراین علاوه بر خلاقیت در طرح یک ایده توانایی روی کاغذ اوردن ان را نیز باید داشته باشید و یا کسب نمایید.

برای آموزش طراحی لباس عروس لازم است که انواع  منسوجات را نیز بشناسید. با دانستن ویژگی های مختلف انها میتوانید بهتر درباره‌ی دوخت انها در قسمت های متفاوت الگوی مورد نظر خود تصمیم بگیرید. مثلا شناخت انواع تورها که یکی از قسمت های اصلی برای زیباتر کردن یک لباس عروس است.

بعد از اموزش بهتر است که ابتدا شروع به دوخت لباس مورد نظر به شکل کوچکتر و با یک تور ارزان قیمت تر نمایید زیرا با این کار هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی میکنید. بعد از اطمینان از تمام جوانب طرح خود و برطرف کردن ایرادات احتمالی و توجه به جزییات ، میتوانید به راحتی شروع به دوخت لباس عروس مورد نظرتان نمایید.

حال الگوی لباس را با توجه به سایزهای گرفته شده از خود یا فرد مورد نظر اماده میکنیم و شروع به دوخت لباس عروس در سایز واقعی و با تور اصلی میکنیم. لازم است اندازه ها ی تهیه شده دقیق و کامل باشند تا لباس متناسب با اندام فرد مورد نظر باشد اگر برای خودتان لباس عروس اماده میکنید در گرفتن اندازه های دقیق از فرد دیگری کمک بگیرید.

بعد از دوخت و اماده شدن لباس ، زمان به تن کردن ان و برطرف نمودن اشکالات احتمالی دوخت و اخرین تغییرات است. با دقت در طراحی و انجام مراحل ذکر شده میتوانید ، در زمان اتمام کار لباس با رضایت و ارامش بیشتری از نتیجه زحماتتان لذت ببرید. اما اگرحتی ایراداتی در کارتان وجود داشت با کمی زمان و حوصله کردن قابل برطرف شدن خواهد بود بنابراین نگران نباشید.

مهارت های لازم برای طراحی لباس عروسی

اگر میخواهید در زمینه طراحی لباس عروس فعالیت کنید نیاز به چندین مهارت خاص دارد، از جمله موارد زیر باید مد نظر قرار بگیرند:

 • طراحی الگوهای کامپیوتری
 • مطالعه روشهای طرح های پیچیده مورد نیاز برای لباس های عروسی
 • یادگیری نحوه انتخاب پارچه لباس عروس و پارچه­ های توری
 • مطالعه تکنیک های خیاطی پیشرفته
 • کار با دستگاه خیاطی
 • آموزش دیداری از طریق دیدن تهیه قطعات لباس نمونه
 • اقدام برای دریافت مجوز کسب و کار

با استفاده از آموزش و تجربه، افکار خلاقانه خود را از لباسهای زیبا و پرطرفدار سفید، به سطح بعدی یعنی دیزاین و طراحی برسانید. آموزش طراحی لباس عروس و یک یا دو دوره کارآموزی می‌تواند شما را به سطحی از تجربه و ایجاد نمونه کارهایی برساند که کارفرمایان آینده نگر را تحت تاثیر قرار دهد. برای رسیدن به اهداف حرفه ای، خود را به دنیای نوآورانه مجموعه لباسهای عروسی، طراحی مد عروس، گرفتن عکس های خاص، و تکنیک های بازاریابی وارد کنید. در دستیابی به این هدف، مراحل زیر را دنبال نمایید.

تکرار و تمرین

شما باید در طراحی و تزیین لباس عروس تمرین کنید. مهم نیست که چه مسیری را انجام می دهید، مطمئن باشید که از طریق آموزش تمام فرآیندهای ایجاد یک لباس عروس، از جمله امور مالی، بازاریابی، عکاسی، دیزاین و نمایش لباس عروس در یک نمایش مد، می‌توانید در این زمینه پیشرفت کنید.

از این تغییرات برای ایجاد شبکه های حرفه ای در دنیای مد عروس استفاده کنید. برای تکمیل چنین برنامه هایی در صورت امکان باید به مراکز مهم طراحی لباس در کشورهای دیگر مانند پاریس سفر کنید.

تهیه نمونه کار

نمونه کارهای حرفه ای خود را در طراحی لباس عروس ایجاد کنید. نمونه کارهای شما باید شامل پنج پروژه تکمیل شده و چند طرح از مجموعه لباس عروس باشد. با تاکید بیشتر بر دنیای شبکه های اجتماعی، باید یک نمونه کار دیجیتالی هم داشته باشید تا نمونه کارهای سنتی خود را تکمیل کنید. اطمینان حاصل کنید که هر جنبه ای از نمونه کارهای سنتی و یا الکترونیکی شما، انواع مختلفی از قوی ترین کارهای شما را نشان می­دهد.

راه اندازی کسب و کار

برای وارد شدن به حرفه طراحی لباس عروس، از طریق شرکت های تامین کننده لباس عروس، خدمات طراحی تخصصی و بازارهای عمده فروشی که در دسترستان است، اقدام به مشارکت کنید. در ابتدا به عنوان دستیار شروع به کار نمایید و با تلاش بیشتر سعی کنید راه خود را به سوی یک طراح حرفه­ای ادامه دهید.

با استفاده از ارائه نمونه کارهای خود و یاری از مخاطبین خود که از طریق کارآموزی با آنها آشنا شده اید، برای فرصت های شغلی جدیدتر در شرکت­های تامین کننده خدمات عروسی و خرده فروشان پوشاک درخواست کار بدهید. بعضی از طراحان لباس عروس نیز کار خود را به صورت آزادانه شروع می کنند، و قبل از راه اندازی کسب و کار خود، مجموعه­ ها یا طرح هایی را ایجاد می کنند.

در جلسات سخنرانی های مربوط به بخش های مالی و بازاریابی شرکت کنید و با روشهای ارائه کالای خود در بازار مصرف آشنا شوید. لازم به ذکر است که، طبق آمارهای به دست آمده، طراحان بسیار حرفه­ای و مشهور در زمینه مد به طور کلی سه درصد از مجموعه طراحان را تشکیل می­دهند.

آشنایی با جدیدترین و زیباترین مدل آرایش چشم عروس به شما کمک میکند علاوه بر حرفه پوشاک، در زمینه میکاپ نیز به تخصص کافی دست پیدا کنید.

برندهای معروف لباس عروس در دنیا

آیا میخواهید سالهای بعد که به عکسهای عروسی تان نگاه میکنید هنوز هم لباستان شیک و مد روز باشد؟ بهتر است در هر دوره ای که هستید لباس های ساده انتخاب کنید. در اینجا با چند مدل از معروف ترین برندهای طراحی لباس عروس آشنا می شویم :

 • Vera Wang: این مارک یکی از مشهورترین برندهای لباس شب و عروس هست. از خصوصیات این برند، لباس عروس هایی به رنگ های مختلف و حتی مشکیه.
 • Angel Sanchez: استفاده از نقاشی های دستی و پارچه های ابریشمی از ویژگی های این طراح ونزوئلاییه. توی طرح های این برند رنگ صورتی تند هم دیده میشه.
 • Carolina Herrera: ویژگی منحصر به فرد کارهای این خانم در استفاده از رنگ صورتی و خاکستری در لباس های عروسشه. این طراح در حوزه لباس زنانه هم تونسته از زمان ژاکلین کندی، همسر رئیس جمهور کندی تا میشل اوباما، انتخاب بانوی اول آمریکا باشه.
 • Hayley Paige: این برند برای لباس های کوتاه عروسش معروفه.
 • Reem Acra: بسیاری از خانواده های سلطنتی و افراد مشهور مثل آنجلینا جولی از طرفداران این برند هستن. بهتره به سایتش سر بزنین.
 • Peter Langner: این آقای طراح در لباس عروسهاش از گلدوزی استفاده میکنه که یه کار متفاوت و زیبا هست. 70 فروشگاه در سه قاره جهان کارای این دیزاینر ایتالیایی رو ارائه میکنن که نشون دهنده استقبال کم نظیری از کارای اونه.
 • Ines di Santo: لباس های این برند ایتالیایی هم به خاطر نظارت شخصی طراحش کیفیت ویژه ای دارن.
 • Pronovias: اگه می خواهید یه لباس عروس از یه طراح جهانی با دنباله های بلند داشته باشین، به سراغ این مارک بروید. ویژگی بارز این برند در دنباله های بلند لباس عروس هاشه.
 • Marchesa: این نام تجاری سال 2004 تاسیس شد اما به سرعت تونست در بین هنرپیشه ها، خواننده ها و افراد معروف جای خودشو باز کنه. سلنا گومز، ریحانا و تیلور سویفت از مشتری های این برند نیویورکی هستن.
 • Adele Wechsler: اگه دنبال یه لباس عروس به سبک سیندرلا هستین این برند رو بهتون معرفی می کنیم.
 • Alfred Angelo: این برند که در سال 1930 تاسیس شد، در هر سایز و قیمتی لباس برای عرضه داره. به نظرم این برند میتونه مشکل خیلی ها رو از این لحاظ حل کنه.
 • Alfred Sung: طراح این مارک، تخصصش در تولید لباس هایی از جنس ابریشم خالصه و مخصوص عروسی های ساحلیه. هرچند تنوع چندانی در لباس عروس های این برند نیست اما مطمئنا طرح های اونو نمیتونین جای دیگه پیدا کنین.
 • David’s Bridal Collection: قیمت لباس عروس های این برند هم مقرون به صرفه هست. ضمن اینکه در کنار لباس عروس میتونه به شما کت، دامن و یه سری لوازم جانبی دیگه هم ارائه کنه.
 • Allure Bridals: لباس های خیره کننده و مدرن این مارک در سراسر بازارهای جهان دیده میشه.
 • Amsale : طراح این برند، لباس های عروس رو با ظرافت و پیچیدگی های فوق العاده ارائه کرده. گالری عکس های اون در سه جهت پشت، جلو و نمای نزدیک تهیه شدن.
 • Anjolique Bridal : لباس هایی به سبک پری دریایی رو از این برند بخوایین.
 • Anne Barge: لباس عروس های این برند با جزئیات فراوون زنانه مثل گل و تور هستن.
 • Aria: از این مارک علاوه بر لباس عروس، میتوانید لباس ساقدوش رو هم انتخاب کنید. لباس عروس های این برند حمایل و کمربند هم همراهش دارن.
 • Bonny Bridal: طراح این برند در کنار لباس های عروس زیبا، لباس های مجلسی برای مهمونی های مجلل هم ارائه میکنه.
 • Casablanca Bridal: لباس عروس های این مارک تجاری، پر از گلدوزی های کار شده با دست هست و یکی دیگه از ویژگی های اون، قابلیت تغییر اندازه گردن و امکان اضافه کردن یا برداشتن آستین هاست.
 • Eden Bridals:  این برند هم لباس عروس ها گلدوزی شده و با کلی متعلقات هستن. طرح های ان نیز خیلی منحصر به فرد است.
 • Cosmobella: لباس عروس های این مارک دامن هاش پر لایه و پفی هست. اگه دنبال همچنین سبکی هستین میتوانید اینجا پیدا کنین.
 • Dere Kiang: قیمت لباس عروس های این برند مناسب است و مدلهایش هم متنوع است.
 • Maggie Sottero: طراح این مارک لباس عروس تا حالا جوایز زیادی رو برده و ضمن اینکه دیزاین های اون بی نقص و زیباست.
 • Ella Bridals: این برند لباسهای عروسش به خصوص در قسمت پشت طراحی کم نظیری داره.
 • Enzoani: لباس های این مارک به خاطر دامن های لایه لایه و استفاده از گل های بزرگش معروفه.
 • Eugenia: این برند در طراحی هاش از زرق و برق های زیادی استفاده میکنه. لباس عروس های کوتاه رو هم میشه اینجا پیدا کنین.
 • Camille La Vie: این برند یکی از پر تنوع ترین برندهای لباس عروس در دنیاست. لباس های پفی، کوتاه، مدل یونانی، پر از ریزه کاری و شلوغ و یا ساده رو میتونین توی این مارک ببینین.
 • J. Crew Weddings: اگه دنبال یه لباس عروس با قیمت مناسب هستین از سایت این برند دیدن کنین.

البته بعضی از این برندها رو میشه تو ایران هم پیدا کرد. مثلا برند پرونویاس Pronovias، ادن برایدس Eden Bridals، وال استفانی val stefani، میدگلی Midgley، آنجل بریدل دریم Agnes Bridal Dream و نیکول Nicol.

به این نکته توجه کنید که در انتخاب لباس عروس و یا طراحی ان دقت کافی را داشته باشید زیرا یکی از مهمترین انتخابها است و با یک اشتباه ممکن است نتیجه ای که میخواهید را بدست نیاورید.

نکات طراحی لباس عروس

از انجایی که طراحی لباس عروس در هر سایز و مدلی باید تهیه شود لازم است که با ترفندهایی به زیباتر کردن هرچه تمام تر این لباس در تن عروس کمک کرد. مثلا:

قد لباس عروس: با توجه به قد فرد ، فصل برگذاری عروسی و سلیقه شخص عروس باید انتخاب شود. که میتواند بلند و یا کوتاه باشد.

استین های لباس عروس: با انکه لباس عروس بدون استین و دکلته طرفداران زیادی دارد، اما لباس عروس استین بلند نیز زیبایی و شیکی خاص خود را دارد. استین های این نوع لباس عروس ها معمولا از جنس تور هستند تا جلوه زیباتری به لباس ببخشند. همچنین از مدل های دیگر استین در لباس عروس میتوان به استین حلقه ای و یقه قایقی اشاره کرد که هر کدام طرفداران خاص خود را دارد.با این حال  با توجه به اندام عروس و فصل برگذاری عروسی میتوان استین لباس عروس را انتخاب کرد.

تور عروس: تور عروس را نیز میتوان بلند یا کوتاه ،ساده یا چین دار انتخاب کرد. دراین مورد قد عروس و اندام عروس بسیار اهمیت دارد.

دامن لباس عروس: دامن لباس عروس را میتوان به شکل چین دار و یا مدل ماهی درست کرد. باز هم اندام عروس ، قد عروس و همچنین قد و اندام داماد برای انتخاب نوع دامن عروس اهمیت دارد.

در این نوع طراحی میتوان از وسایل جانبی زیادی مانند کمربند، دستکش ، چتر و یا غیره با توجه به سلیقه عروس استفاده کرد. همچنین از سنگ های تزیینی برای جلوه و گل برای تزیینات لباس تور و شنل عروس میتوان بهره برد.

انتخاب لباس عروس برای افراد ریز اندام و لاغر

برای عروس های ریز اندام باید لباسی طراحی بکنیم که کوچکی اندام آنها را به رخ نکشد. بهتر است. برای این دسته از عروسان لباس های پف دار طراحی بکنیم. نکته دیگر این است، طرح های افقی اندازه بدن آنها را کوچک تر می کنند در حالی که طرح های عمودی مانند توری ظریف باعث کشیده تر شدن اندام  آنها می شود.

همچنین برای عروسهای ریز اندام بهتره تاج ساده به همراه کرپ ابریشمی طراحی شود مثلا استفاده از کرپ ابریشمی بی آستین به صورت یقه V و با کمربند دوخته شده باعث افزایش زیبایی لباس می‌شود. استفاده از نوارهای اضافی بر روی لباس عروس با طرح یقه V باعث می شود عروس کشیده تر به نظر برسد. همچنین استفاده از کمربند در لباس عروس این تفکر را ایجاد می کند که عروس پاهای کشیده ای دارد و باعث جذابیت بیشتر می گردد.

اگر علاوه بر طراحی لباس، تصمیم دارید در زمینه های زیبا آرایی نیز به تخصص کافی دست پیدا کنید به برترین و جامع ترین کلاس گریم و میکاپ عروس در تهران مراجعه نمایید.

طراحی لباس عروس برای افراد درشت و چاق

اگر می خواهید از طریق طراحی لباس عروس این تصور را ایجاد کنید که عروس اندام کوچکتری نشان دهد و یا قسمت هایی از بدن خود را بپوشاند بهتر است که از لباسهای پلیسه دار یا چین دار استفاده کنید. اگر پلیسه از گردن تا زانو ادامه داشته باشد در پوشش قسمت های چاق بدن بسیار تاثیر دارد.

استفاده از کمر بند باعث می شود بدن عروس کشیده تر نشان دهد. در هنگام طراحی لباس برای اینکه اثر کمربند بیشتر به چشم آید بهتر است از آستین های ابریشمی استفاده کنید. هنگام طراحی لباس برای افراد درشت استفاده از گردنبند توری باعث افزایش متانت و سنگینی لباس می شود.

گردنبند توری مخصوصا زمانی که همراه با کمربند پهن استفاده شود باعث می شود عروس بسیار خوش استیل تر به نظر بیاید. می توان با استفاده از تزئیناتی بر روی کمربند مانند کریستال هایی بر روی آن، اندازه کمر بند را کوچک تر نشان داد که باعث می شود سایز کمر عروس نیز کوچک تر نشان داده شود. استفاده از کمربند باعث می شود کمر عروس بسیار کوچک تر به نظر برسد و اصطلاحا به شکل ساعت شنی شود.

در هنگام طراحی لباس عروس ، استفاده از یقه های بلند، سایه های پوششی و دنباله بلند به شدت در کشیده تر نشان دادن عروس تاثیر دارد. استفاده از رنگ های تیره تر در لباس باعث می شود قسمت میانی بدن عروس کوچک تر به نظر برسد. استفاده از یقه طرح اسکوپ (لباس های بدون یقه که دور سینه از کش استفاده می شود) باعث افزایش جذابیت و زیبایی عروس می شود و نیز باعث می شود عروس راحت تر باشد.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha