علت استرس قبل از عروسی و راه های کاهش آن

کد مطلب : 207
تعداد بازدید : 318
1402/02/15
مراسم عروسی یکی از باشکوه ترین و مجلل ترین جشن های بسیار مهم است که برای عروس، داماد و خانواده های آنها از اهمیت بسیاری برخوردار است. این مراسم برای خیلی از افراد اولین تجربه محسوب می شود و به همین دلیل استرس قبل از عروسی امری کاملا عادی است. مراسم عروسی هر چقدر مجلل تر برگزار شود، میزان تشنج و اضطراب نیز بالاتر می رود.
علت استرس قبل از عروسی و راه های کاهش آن

با این حال با انجام برخی از راهکارها مانند: ورزش روزانه، تغذیه سالم، مشاوره با متخصصان، مطالعه کتاب‌های کنترل اضطراب و غیره به‌راحتی استرس قبل از این مراسم کاهش پیدا می‌کند. مدیریت و برنامه ریزی نیز بیشترین تاثیر را در کاهش استرس‌های قبل از جشن عروسی دارد.

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که استرس پیش از این مراسم زندگی شما را تحت‌تاثیر قرار داده است، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند که به‌راحتی اضطراب را کنار بگذارید و از مراسم خود نهایت لذت را ببرید. زیرا در ادامه این مطلب شما را با علائم استرس و روش‌های کنترل و خنثی کردن آن آشنا می‌کنیم.

نشانه‌های استرس قبل از عروسی

استرس یکی از واکنش‌های مهم بدن محسوب‌می‌شود و در مواقعی که فشار عصبی یا تنش زیاد است، خود را با علائمی نشان‌می‌دهد. استرس یا اضطراب ممکن است خارج از تحمل افراد باشد و آنها را با مشکلاتی نظیر: سکته قلبی، مشکلات عصبی، تنگی نفس و غیره مواجه کند. از این رو برای کاهش استرس باید در ابتدا عامل ایجادکننده آن را شناسایی کرد.

مراسم عروسی یکی از دلایل بسیار مهم استرس عروس و داماد است که لذت یک شب رویایی و به‌یادماندنی را از آنان می‌گیرد. زیرا در این مراسم مهمانان بسیاری دعوت می‌شوند و اگر تمامی کارها به‌درستی و بر اساس برنامه ریزی پیش نرود، بدون شک موجب نگرانی و استرس قبل از مراسم عروسی خواهد شد. علائم استرس برای هر فرد متفاوت است اما بیشتر افراد نشانه‌های زیر را در خود مشاهده می‌کنند:

  • افزایش تپش قلب
  • تعریق بیش از حد
  • حالت تهوع
  • تنگی نفس
  • تفکرات پریشان
  • پرخاشگری
  • عدم خواب درست
  • عصبانی شدن
  • عدم تمرکز
  • افزایش یا کاهش اشتها

این علائم برای هر فرد متفاوت است. به همین دلیل اگر در به برگزاری جشن عروسی نزدیک هستید و با هر کدام از این علائم روبه‌رو شده‌اید، برای تغییر اوضاع و شرایط کنونی خود از یک مشاور در این خصوص کمک بگیرید.

اهمیت کاهش اضطراب قبل از عروسی

همه ما می‌دانیم که ازدواج یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر فرد برای انجام مراحل آن ذوق و اشتیاق فراوان دارد. با این حال استرس‌های قبل از این مراسم که به‌دلیل گرانی، وضعیت بد اقتصادی، تغییر سبک زندگی و غیره ایجاد می‌شود نیز دور از انکار است.

کنترل استرس به شما کمک می‌کند که بدون هیچ‌گونه نگرانی و تشویش، لحظات شاد و به‌یادماندنی را برای خود به ثبت برسانید. 

این تیم حرفه‌ای کلیه کارهای عروسی را مدیریت می‌کند و با انجام آنها به بهترین نحوه ممکن استرس شما را کاهش خواهد داد. در این صورت زندگی زناشویی خود را با روحیه عالی و بدون هیچ‌گونه تنش آغاز خواهید کرد.

دلایل و راه های کاهش استرس قبل از عروسی

تمامی افراد با نزدیک شدن به برگزاری مراسم عروسی، ممکن است به اضطراب و تنش مبتلا شوند. علت دلیل استرس نیز برای هر فرد متفاوت است. زیرا برخی از افراد ممکن است به‌دلایل مالی دچار استرس شوند یا برخی دیگر در نحوه برگزاری مراسم تنش‌های بسیاری را تجربه کنند. به همین دلیل برای رفع استرس باید در ابتدا علت آن را جستجو کرد.

تا چند هفته قبل از جشن عروسی باید به فکر رفع این مشکل بود. زیرا یک هفته مانده به این جشن، فشارهای عصبی بیشتر می‌شوند و ممکن است زمان کافی برای کنترل و مدیریت اضطراب در اختیار افراد قرار نداشته‌باشد. ولی چگونه باید به استرس و فشارهای قبل از عروسی غلبه کرد و به‌درستی زمام تمامی کارهای عروسی را به‌دست گرفت؟

بدون شک اگر برای انجام این کارها از یک تیم تشریفات متخصص و حرفه‌ای کمک گرفته شود، بسیاری از مشکلات به‌خصوص فشارهای عصبی و استرس قبل از مراسم عروسی از بین می‌روند. زیرا تیم تشریفات به‌دلیل تجربه و سابقه کاری خود، همچنین تخصصی که در این زمینه دارد، کارها را به بهترین نحوه ممکن و طبق برنامه ریزی مشخص انجام خواهد داد.

⇐ انجام تمامی کارها بدون کمک از دیگران

برخی از افراد به‌دلیل وسواس بسیار ترجیح می‌دهند کلیه کارهای عروسی را به‌تنهایی و طبق علایق خود انجام دهند. از آنجایی که برگزاری مراسم عروسی بسیار پیچیده و سخت است، انجام کلیه کارها به‌تنهایی موجب استرس و اضطراب می‌شود.

⇐ داشتن وسواس برای انجام بی عیب و نقص کارها

این دلیل نیز موجب تحمیل استرس بسیار به فرد می‌شود. زیرا هیچ‌کاری بدون عیب و نقص نیست و کمال‌گرا بودن در این خصوص وضعیت را برای عروس و دامادها سخت می‌کند. بنابراین بهتر است به کلیت مراسم عروسی توجه شود که استرس قبل از مراسم عروسی کاهش پیدا کند.

⇐ توجه به نظرات افراد غیر حرفه‌ای

انجام تمامی کارهای مراسم عروسی نیاز به تخصص دارد و هر فردی نباید در این زمینه اظهار نظر کند. بار منفی نظرات متفاوت یکی از عوامل ایجاد تنش و فشارهای عصبی قبل از ازدواج است. مخالفت پدر و مادرها و ترس از دست دادن آنها نیز لذت مراسم عروسی را از بین می‌برد و موجب بروز استرس می‌شود.

⇐ مشکلات مالی و اقتصادی

بدون شک هزینه‌های مراسم عروسی بسیار بالا است و امروزه به‌دلیل مشکلات مالی برخی از افراد توان پرداخت هزینه‌های هنگفت این مراسم را ندارند. این مشکلات یکی از مهم‌ترین دلایل استرس قبل از ازدواج است. زیرا بدون پرداخت هزینه‌ها به شریک زندگی خود نخواهید رسید.

البته یکی از راه‌های کاهش استرس قبل از عروسی یافتن همسری است که به شما در این زمینه کمک می‌کند و بدون توقعات بیجا، هزینه‌های گزاف عروسی را کاهش می‌دهد. همچنین بستن قرارداد با یک تیم تشریفات حرفه‌ای نیز در کاهش هزینه‌های عروسی بسیار تاثیرگذار است.

⇐ تعیین لیست مهمانان

خانواده عروس و داماد هر کدام دارای آشنایان بسیاری هستند. در برخی از مواقع هنگام دعوت مهمانان ممکن است بین این خانواده‌ها تنش ایجاد شود که عامل استرس قبل از این مراسم خواهد بود.

⇐ استرس برای انجام تدارکات عروسی

انجام کلیه کارهای عروسی مانند: خرید حلقه، اجاره لباس عروس، آرایشگاه، گل آرایی تالار، سفارش کیک، تهیه شام و غیره نیز در پیدایش استرس نقش مهمی دارند.

⇐ آشنایی با راه‌های کاهش استرس قبل از عروسی

برای اینکه استرس قبل از این مراسم کاهش پیدا کند و مراسم عروسی به نحو احسن برگزار شود، انجام چندین راهکار بسیار ساده در این زمینه کمک بسیاری به عروس‌ها و دامادها می‌کند.

⇐ مصرف دم نوش‌های آرامش‌دهنده

برخی از مواد غذایی مانند دم نوش‌ها برای کاهش استرس بسیار مفید هستند.

⇐ ورزش روزانه

یکی از اقدامات بسیار مهم برای کاهش استرس، ورزش روزانه است. ورزش‌های ساده هوازی مانند: پیاده‌روی، دوچرخه سواری، ایروبیک، شنا و غیره برای ایجاد حس آرامش بهتر عمل می‌کنند.

⇐ گشت و گذار در طبیعت

انرژی که از طبیعت دریافت می‌شود به‌گونه‌ای است که تمام استرس‌های شما را کاهش می‌دهد. به همین دلیل گذراندن اوقاتی در طبیعت در رفع استرس قبل از عروسی بسیار موثر است.

⇐ کاهش استرس عروسی با گفت و گو

گفت و گو با همسر قبل از مراسم عروسی موجب کاهش استرس می‌شود. زیرا شریک زندگی باید از تمامی مشکلات و گرفتاری‌های شما باخبر باشد. از این رو برای دریافت آرامش، گفت و گو با همسر خود را فراموش نکنید. البته صحبت با دوستان صمیمی و دلسوز نیز به‌شما کمک بسیاری می‌کند.

⇐ کمک گرفتن از دوستان

یکی از ساده‌ترین راهکارهای کاهش استرس قبل از برگزاری عروسی، درخواست کمک از آشنایان و دوستان است. با سپردن برخی از کارها بر عهده دوستان خود زمان لازم برای انجام کارهای مهمتر را خواهید داشت و استرس شما نیز از بین می‌رود.

⇐ استراحت و خواب شبانه

بی خوابی یکی از عوامل ایجادکننده استرس است. از این رو برای بالا بردن روحیه خود و کاهش استرس قبل از مراسم عروسی توصیه می‌شود که خواب شبانه کافی داشته‌باشید. همچنین چرت بعد از ظهر نیز برای ایجاد حس شادابی بسیار مفید است.

⇐ دریافت مشاوره و شرکت در کلاس‌های قبل از ازدواج

عروس و داماد با دریافت مشاوره قادر به کم کردن استرس قبل از عروسی هستند. شرکت در کلاس‌های مشاوره زناشویی قبل از ازدواج نیز به شما کمک می‌کند که تا حدود زیادی بار روانی ازدواج را کاهش دهید و به‌سمت آینده‌ای بسیار مطلوب قدم بردارید.

همچنین یکی از راه‌های کاهش استرس قبل از عروسی انتخاب تیم تشریفات حرفه‌ای است. از این طریق به‌راحتی قادر خواهید بود مشاوره‌های تخصصی دریافت کنید و بدون هیچ‌گونه تنش، مراسم باشکوهی داشته‌باشید.

⇐ برخورداری از تغذیه مناسب و سالم

مصرف غذاهای سالم به شما کمک می‌کند که تعادل خود را حفظ کنید و از این طریق اضطراب خود را کاهش دهید. به همین دلیل در برنامه غذایی خود به‌طور حتم از میوه، سبزیجات، گوشت سفید، حبوبات و غیره استفاده‌کنید. برای کاهش ضربان قلب یا استرس و هیجان قبل از عروسی نیز بهتر است مصرف قهوه، نیکوتین، شکر و سایر مواد غذایی کافئین‌دار را کاهش دهید.

در نتیجه

در نتیجه باید بگویم که استرس قبل از عروسی امری طبیعی است و هر فردی بدون شک با آن مواجه می‌شود. از این رو با انجام برخی از اقدامات ساده، کلیه تنش‌های عصبی و فشارهای روانی قبل از ازدواج از بین می‌روند و مراسم عروسی طبق سلیقه افراد برگزار خواهد شد. عدم توجه به حرف‌های دیگران، کم کردن توقعات، استراحت به‌موقع، ورزش، مشاوره با تیم تشریفات و غیره بهترین راهکارها برای کاهش استرس هستند.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha