فرق بله برون با نامزدی چیست؟

کد مطلب : 208
تعداد بازدید : 485
1402/02/16
تمامی افرادی که قصد تشکیل خانواده را دارند باید مراسماتی را طبق عرف و سنت ها سپری کنند. پس از مراسم خواستگاری و توافق عروس و داماد نوبت به بزرگترها خواهد رسید تا در مورد مسائلی با یکدیگر به تفاهم و توافق برسند. این توافقات و صحبت ها در مراسمی به نام بله برون انجام خواهد شد. برخی افراد با عدم آگاهی از اینکه فرق بله برون با نامزدی چیست تفاوتی میان این دو مراسم قائل نمی شوند در صورتی که چنین نیست. با خواندن این مقاله می توانید تفاوت های بین این مراسم ها را به خوبی درک کنید و برای داشتن زندگی متاهلی شیرین و لذتببخش اقدامات لازم را به عمل آورید.
فرق بله برون با نامزدی چیست؟

مراسم خواستگاری چیست؟

قبل از اینکه توضیح دهیم فرق بله برون با نامزدی چیست ، شما را با مراسم خواستگاری و بله برون آشنا می کنیم. ارتباط بین دو نفر به صورت عرفی و اخلاقی باید از مرحله خواستگاری آغاز شود. در مراسم خواستگاری و آشنایی خانواده‌های هر دو طرف در صورت نیاز عروس و داماد به همراه خانواده درجه 1 یعنی پدر، مادر، خواهر و برادر حضور خواهند داشت. در برخی از اقوام کشور ما اینگونه مرسوم است که افراد بزرگتر فامیل نیز در چنین مراسمی حضور به عمل می‌آورند، ولی به طور کلی حضور آن‌ها در مراسم بله برون رسمیت بیشتری خواهد داشت. برای دانستن فرق بله برون با نامزدی ابتدا باید از مرحله خاستگاری با موفقیت عبور کرد.

در مراحل خواستگاری و آشنایی صحبت‌هایی بین عروس و داماد مطرح خواهد شد. آرزوها، خواسته‌ها و توقعات طرفین از جمله صحبت‌های مهم در این دوران تلقی می‌شود. صداقت و صراحت بیان می‌تواند کمک زیادی به هر دو طرف برای شناخت بهتر باشد.

مراسم بله برون چیست؟

در صورت تایید عروس و داماد و توافق آن‌ها بر سر مساله مهم ازدواج مراسمی به نام بله برون در ایران برگزار خواهد شد. در این مراسم که با حضور بزرگترهای فامیل برپا می‌شود، صحبت‌هایی در مورد مهریه، شیربها، جهیزیه، مراسم عقد و عروسی و … انجام می‌گیرد. توافق بر سر این مسائل مهم‌ترین فرق بله برون با نامزدی را تشکیل می‌دهد، چراکه در مراسم نامزدی عروس و داماد به عنوان نامزد یکدیگر معرفی می‌شوند.

توافقات صورت گرفته در زمینه مهریه، تاریخ عقد، عروسی و  … در دفتری به عنوان دفتر بله برون ثبت خواهد شد. این دفتر به صورت نمادی از تعهدی است که خانواده‌ها بر سر مسائل مختلف با یکدیگر توافق کرده‌اند.

فرق بله برون با نامزدی چیست

حال که با مراسم خواستگاری و بله برون آشنا شدید در ادامه توضیح می دهیم که فرق بله برون با نامزدی چیست و چه نکاتی را باید در برگزاری این مراسم رعایت کنید. تفاوت این دو مراسم در یک سری نکات ریز و جزئی است که در ادامه شرح می دهیم.

1. فرق مراسم بله برون و نامزدی در هدیه

در بسیاری از اقوام کشور ما مرسوم است که هدایایی را برای مراسم بله برون برای عروس در نظر می‌گیرند. این هدایا شامل انگشتر نشان، کله قند، چادر سفید، کیف، کفش، مانتو یا پارچه است. در برخی نقاط کشور نیز قرآن در کنار سایر هدایا تقدیم خواهد شد.

شاید بتوان عنوان کرد که هدایای این دو مراسم ازجمله فرق بین نامزدی و بله برون به شمار می‌رود. هدایای که ذکر شد برای مراسم بله برون در نظر گرفته می‌شود و برای مراسمی همانند نامزدی هدایایی مانند طلا، سکه و پول به طرفین اهدا خواهد شد.

2. فرق مراسم بله برون و نامزدی در نوع پذیرایی

پذیرایی با شیرینی و میوه در مراسم‌های بله برون و نامزدی مرسوم است، ولی باید عنوان کرد که از جمله فرق بله برون با نامزدی نوع پذیرایی این دو مراسم خواهد بود. در مراسم نامزدی مهمانان با کیک علاوه بر شیرینی پذیرایی خواهند شد و صرف شام نیز مرسوم است، ولی در مراسم بله برون دعوت مهمانان به شام به صلاحدید خانواده و پدر عروس بستگی دارد.

3. فرق مراسم بله برون و نامزدی تعداد مهمانان

در مراسم بله برون بزرگترهای فامیل اعم از عمو، عمه، خاله و دایی در کنار خانواده درجه 1 عروس و داماد حضور خواهند داشت. در صورت کافی بودن فضای مجلس همسران آن‌ها نیز برای این پیوند دعوت می‌شوند. به دلیل صحبت‌های مهمی که در طول مراسم بله برون صورت خواهد گرفت، بهتر است کودکان در این مجلس حضور نداشته باشند.

4. فرق بله برون و نامزدی در نوع انتخاب مهمانان

شاید بتوان دیگر فرق نامزی با بله برون را مدعوین این دو مراسم دانست. در مراسم بله برون یا به اصطلاحی دیگر خرج برون یا مهر برون حضور بزرگترها یا ریش سفیدهای فامیل بیشتر مرسوم است، ولی جشن نامزدی با مهمانان بیشتری قابل برگزاری خواهد بود. کودکان و دوستان نزدیک می‌توانند از دیگر مهمانان این جشن به یاد ماندنی باشند.

5. مکان برگزاری از تفاوت های مراسم بله برون و نامزدی

دیگر فرق بله برون با نامزدی مکان برگزاری آن‌ها است. اگرچه هر دو این مراسم می‌تواند با شکوه تمام در منزل پدر عروس یا داماد برپا شود، ولی امروزه به دلیل سختی پذیرایی یا کوچک بودن فضا تالار یا سالن‌‌های لاکچری برای برگزاری مراسم نامزدی انتخاب می‌شوند.

نکات مهم مربوط به مراسم بله برون و نامزدی

  • برخی خانواده‌ها پس از توافقات صورت گرفته در مورد تاریخ عقد و عروسی، مهریه و … صیغه محرمیت را بین عروس و داماد جاری می‌سازند. این خطبه تا زمان برگزاری مراسم عقد اعتبار دارد. برخی اقوام ایرانی ترجیح می‌دهند که صیغه عقد دائم را در همین مراسم بین عروس و داماد بخوانند.
  • در مراسم بله برون در صورت تمایل می‌توانید کیک تهیه کنید، ولی در جشن نامزدی کیک از ملزومات مهم به شمار می‌رود. برگزاری مراسم نامزدی در ایران به عهده خانواده عروس است و سبد گل با کیک باید توسط خانواده داماد تدارک دیده شود.
  • برخی افراد تمایل دارند مراسم بله برون و نامزدی را در یک روز برگزار کنند. برای این منظور صحبت‌های بزرگترها پیش از اجرای خطبه دائم یا موقت خواهد بود. اهدای انگشتر نشان که توسط داماد انتخاب می‌شود و کاملا با حلقه ازدواج متفاوت است، پس از جاری شدن صیغه محرمیت صورت می‌گیرد.
  • دیگر فرق بله برون با نامزدی در کادوهای اهدایی خواهد بود. همانطور که عنوان شد در مراسم بله برون چادر سفید، کله قند، پارچه یا مانتو مجلسی، انگشتر نشان در کنار کیف و کفش تقدیم عروس خواهد شد و در مراسم نامزدی سکه، طلا و پول به طرفین هدیه داده می‌شود.

تهیه سبد گل در کنار سایر هدایا برای خانواده عروس توسط داماد در مراسم بله برون الزامی است. تهیه کیک نیز با توجه به سلیقه طرفین و تعداد مهمانان باید انتخاب شود. بهتر است همانند  کادوهای عروس که به شکلی زیبا و حتی با گل تزئین می‌شوند، میزی زیبا جلوی عروس و داماد تزئین و آراسته باشد که خاطرات ‌زیبا آن‌ها ماندگارتر شود.

سخن پایانی

با دانستن اینکه فرق بله برون با نامزدی چیست درمی‌یابیم که اگرچه تفاوت‌هایی بین این دو مراسم وجود دارد، ولی می‌توان برای مدیریت هزینه‌ها و ایجاد خاطراتی خوش و ماندگار مراسم بله برون با بزرگترهای فامیل را با تشریفات کمتری برگزار کرد و مراسم نامزدی باشکوه‌تری را با حضور دوستان و اقدام به راه انداخت. اگرچه برپایی راسم نامزدی یا جشن عقد به مدت زمان نامزدی نیز بستگی دارد. در صورت کوتاه بودن این دوران می‌توان به برگزاری جشن نامزدی مختصر اکتفا کرد و پذیرای مهمانان در جشن عروسی بود.

اگرچه جاری شدن صیغه محرمیت، اهدای انگشتر نشان، کله قند، چادر عروس و .. در کنار تفاهم و صحبت‌های مهم خانواده عروس و داماد بر سر مسائلی چون مهریه، شیربها، تاریخ عقد ، عروسی و … از جمله مهم‌ترین فرق نامزی با بله برون به شمار می‌رود، ولی باید عنوان کرد تفاهم و صمیمیت بین عروس و داماد در تمامی زمینه‌ها باید در اولویت قرار داده شود.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha