چرا لباس عروس سفیده؟

کد مطلب : 229
تعداد بازدید : 228
1402/03/06
در بسیاری از جوامع رنگ سفید از دیرباز به معنی خلوص و فضیلت بوده است. یکی از دلایلی که عروس ها به خصوص در فرهنگ غرب لباس عروس سفید را انتخاب میکنند، همین است.
چرا لباس عروس سفیده؟

در بسیاری از جوامع رنگ سفید از دیرباز به معنی خلوص و فضیلت بوده است. یکی از دلایلی که عروس ها به خصوص در فرهنگ غرب لباس عروس سفید را انتخاب میکنند، همین است. از نظر تاریخی سفید تنها رنگی نبود که برای لباس عروس در نظر گرفته می شد. در واقع رنگ های دیگر بیشتر از رنگ سفید محبوب بودند و استفاده می شدند. همچنین عروس ها تمایل داشتند لباس عروسی بخرند که بتوان دوباره آن را پوشید که با رنگ سفید عملی نمی شد؛ چرا که تمیز نگه داشتن آن دشوار بوده و برای بسیاری از موقعیت ها ایده آل نیست.

چرا عروس های امروزی لباس عروس سفید میپوشند؟

عروس ها این کار را عمدتا بخاطر روندی انجام میدهند که با عروسی ملکه ویکتوریا با شاهزاده آلبرت در سال 1840 آغاز شد. بله، همان سلطنتی که درختان کریسمس را محبوب کرد.

ملکه فکر می کرد که رنگ سفید به بهترین وجه تور سر او را نشان میدهد. دلیل دیگر او بیشتر عاشقانه بود: ویکتوریا می خواست با شاهزاده آلبرت نه به عنوان یک ملکه، بلکه به عنوان زنی که عاشق مردی بود که قرار بود با او ازدواج کند، ازدواج کند و لباس عروس سفید این کار را با نشان دادن پاکی، بی گناهی و حس خوب او انجام می داد.

این لباس جذاب و محافظه کارانه بود و به سرعت به بهترین انتخاب برای عروس های شیک پوش در همه جا تبدیل شد. همانطور که توسط واشنگتن پست گزارش شده است، در سال 1849، کتاب بانوی گودی که در خصوص دنیای ملکه ویکتوریا نوشته شده بود، رنگ سفید را مناسب ترین رنگ برای لباس عروس در کتاب خود معرفی کرد. وی خاطرنشان کرد که این رنگ نشان دهنده پاکی و بی گناهی دخترانه و قلب بی آلایشی است که به شریک زندگی خود تقدیم می کند.

به لطف کتاب ملکه ویکتوریا و کتاب بانوی گودی، رنگ سفید به بهترین انتخاب عروس در روز عروسی تبدیل شده است.

بنابراین زمانی که ویکتوریا تصمیم گرفت لباس عروس سفید بپوشد (گویا برای نشان دادن تور عروس تولید شده توسط صنعت توری بریتانیا)، انتخاب لباس عروس او به طور گسترده در روزنامه ها و مجلات گزارش شد و به زودی در داخل کشور تاثیر گذاشت.

روند انتخاب لباس عروس سفید به مرور به صورت بین المللی شد. در اکثر کشور ها اکثر عروس خانم ها لباس سفید را برای روز عروسی شان انتخاب می کردند.

البته این رنگ لباس عروس ابتدا توسط عروس های ثروتمندتر پذیرفته شد. بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی تهیه لباس عروسی سفید در تمام دنیا گسترش یافت و به عنوان “سنت و رسم مرسوم” در قرن بیستم تثبیت شد.

چرا لباس عروس باید سفید باشد

عروس ها همیشه لباس عروس سفید نپوشیده اند. اعتقاد بسیاری از مردم با توجه به مطالب بالا این است که این رنگ از ملکه ویکتوریا سرچشمه گرفته است. لباس عروس ویکتوریا لباس سفیدی با توری و ساتن بود. این لباس خشم اشراف انگلیسی را برانگیخت؛ زیرا رنگ سفید به طور سنتی رنگ عزاداری بود. به هر حال در سال های بعد، پوشیدن لباس عروس های سفید برای عروس خانم ها مد شد.

البته اگر بخواهیم دقیق تر این موضوع را بررسی کنیم، پوشیدن لباس عروس سفید احتمالاً به بیش از 2000 سال قبل بازمی‌گردد و ریشه در جمهوری روم دارد که عروس‌ها تونیک سفید می‌پوشیدند. رنگ سفید نشان دهنده خلوص است که هم نمادی از پاکدامنی یک زن و هم انتقال او به یک زن متاهل رومی است.

پس از سقوط امپراتوری روم، لباس عروس سفید از مد افتاد. از قرون وسطی تا اواسط قرن 19، اکثر عروس ها به سادگی بهترین لباس خود را می پوشیدند یا لباس جدیدی می خریدند که می شد دوباره بپوشند. عروسی ملکه ویکتوریا جرقه ای بود که دوباره عروس ها به پوشیدن لباس سفید علاقه مند شدند.

با این حال پوشیدن و خرید لباس عروس سفید همیشه محبوب نبوده و امروزه هم در برخی کشور ها از این رنگ استفاده نمی شود. به عنوان مثال در کشور هند و چین عروس ها لباس عروس رنگ قرمز می پوشند. آنها معتقدند که رنگ قرمز نماد عشق آتشین است و شروع زندگی آنها را با عشق همراه می سازد.

آیا باید لباس عروس سفید بپوشم؟

قطعاً نه. اینکه در روز عروسی خود چه رنگ لباسی بپوشید یک تصمیم کاملا شخصی است.

آیا لباس داماد می تواند سفید باشد؟

بله! هر کسی می‌تواند لباس سفید بپوشد. مراسم عروسی جشن عشق است و شما سزاوار این هستند که اتحاد خود را با لباس سفید جشن بگیرید و کت و شلوار سفید بپوشید.

پوشیدن لباس سفید برای مهمانان در عروسی اشکالی ندارد؟

در حالی که هر عروسی نظرات خاص خود را در این مورد دارد و لباس‌های سفید ساقدوش یا مجلسی سفید به طور فزاینده‌ای محبوب هستند، بهتر است در این مورد احتیاط کنید و از رنگ آن اجتناب کنید. اگر از دوستان و اقوام نزدیک عروس هستید حتما در این مورد از او بپرسید که با پوشیدن لباس سفید شما مشکلی نداشته باشد. البته این در حالتی است که لباس سفید شما شبیه به لباس عروس باشد. پوشیدن لباس سفید مجلسی که ساده باشد و مانند لباس عروس تور و تزئینات نداشته باشد مانعی ندارد.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha