بررسی انواع پارچه های مناسب لباس عروس

کد مطلب : 97
تعداد بازدید : 576
1401/09/16
یکی از به یادماندنی ترین روزهای زندگی هر دختر، روز عروسی اوست. عروس و داماد برای این روز کارهای زیادی دارند که برنامه ریزی کنند و تقریبا می توان گفت لذت بخش ترین قسمت ماجرا، دوخت یا خرید لباس عروس است. لباس سفید و زیبایی که عروس در آن مانند فرشته ها به نظر می رسد. اما شاید بخواهید خودتان نوع پارچه و تزیینات لباس عروس را انتخاب کنید. این مطلب جذاب، همه اطلاعاتی را که برای انتخاب پارچه و تزیینات لباس نیاز دارین در اختیارتان قرار می دهد.
بررسی انواع پارچه های مناسب لباس عروس

تقریبا از هر پارچه‌ای می‌شود برای دوختن لباس عروس استفاده کرد، اما بعضی پارچه‌ها محبوب‌تر و متداول‌تر هستند. به‌طورکلی، پارچه لباس عروس باید خوش‌دوخت باشد و زیبایی آن را به‌خوبی نشان بدهد. ضخامت و نوع پارچه به مدل لباس عروس بستگی دارد، اما معمولا برای عروسی‌های زمستان از پارچه‌های ضخیم‌تر و برای عروسی‌های تابستان از پارچه‌های نازک‌تر استفاده می‌شود.

ساتن

معمولا ساتن پای ثابت لباس عروس است. ساتن نوعی پارچه ضخیم، براق و معمولا ساده است. به‌خاطر سنگین بودنش، اُفت خوبی دارد. به‌همین‌دلیل، هم در لباس‌های سنتی و هم در مدل‌های جدیدِ لباس عروس از آن استفاده می‌کنند. این پارچه برای فصل‌های سرد مناسب‌تر است.

تافته

تافته هم مثل ساتن تا حدودی براق است، اما سبک‌تر و نرم‌تر از آن است. روی این پارچه کمی زبر است و وقتی حرکت می‌کنید صدای خش‌خش می‌دهد. برای لباس عروس پفی بسیار مناسب است.

ارگانزا

ارگانزا که به حریر شیشه‌ای هم معروف است، مانند حریر نازک است اما افت ندارد؛ بنابراین برای پف‌دادن دامن عروس مناسب است. ارگانزا معمولا با هر پارچه‌ای به‌خوبی ترکیب می‌شود و به‌عنوان لایه‌ی رویی لباس و دامن عروس، دنباله لباس و شیفون عروس می‌توان از آن استفاده کرد.

حریر شیفون

حریر شیفون شفاف، ظریف و نازک است اما براق نیست. معمولا در مدل‌های ساده از آن استفاده می‌کنند و برای فصل گرم مناسب‌تر است. این حریر به‌عنوان لایه رویی لباس استفاده می‌شود و ازآنجایی‌که براق نیست، بهتر است پارچه آستری آن از نوع براق مانند ساتن باشد.

ابریشم

ابریشم گران‌ترین و محبوب‌ترین پارچه برای لباس عروس است. پارچه‌های ابریشمی معمولا به‌صورت ترکیبی از ابریشم و الیاف دیگر تهیه می‌شوند، اما ابریشم خالص زیباتر است. پارچه‌های ابریشمی لطیف و نرم هستند. نوعی ابریشم براق وجود دارد (معروف به چارموس) که مثل ساتن نرم و صاف است و معمولا در لباس عروس زیاد از آن استفاده می‌شود.

حریر ژرژت

ژرژت مثل حریر نازک است با این تفاوت که کمی زبر و خشک است. معمولا برای لایه‌ی رویی لباس عروس و دنباله لباس از آن استفاده می‌کنند.

تور

تور، تورکش و تور اکلیلی جزء جدا نشدنی لباس عروس هستند و جلوه فوق‌العاده‌ای به لباس می‌دهند. برای لایه رویی لباس و پرچین کردن دامن، به‌خصوص دامن‌های پرنسسی و پفی واقعا مناسب است. معمولا شیفون عروس را نیز از همین تورها درست می‌کنند.

گیپور

گیپورها از ابریشم بافته می‌شوند و بسیار ضخیم هستند. گل‌های برجسته گیپور، شبیه موتیف‌هایی هستند که یا به‌شکل پیوسته به هم وصل شده‌اند یا اینکه با نخ‌های رشته‌ای ضخیم به هم متصل می‌شوند که به آن گیپور عنکبوتی هم می‌گویند. گیپورها معمولا حاشیه‌دار هستند و ممکن است کار شده یا ساده باشند.

دانتل

دانتل کاملا به گیپور شباهت دارد، با این تفاوت که گل‌ها و نقش‌های آن روی زمینه توری کار شده‌اند. دانتل از گیپور معمولا گرانتر است. دانتل هم حاشیه دارد و ممکن است ساده یا کار شده باشد. معمولا روی دانتل از مروارید، منجوق، ملیله و پولک استفاده می‌شود. اندازه‌کردن گیپور و دانتل روی لباس به مهارت زیادی نیاز دارد و برای اینکه کاملا مناسب تن شود، شاید به دو یا سه بار پرو هم نیاز باشد.

لمه

در تاروپود این پارچه از نخ‌های براق و متالیک استفاده می‌شود. لمه مثل پارچه پولک‌دار برق می‌زند و حالت اکلیلی دارد. این پارچه نازک و سبک است، اما به‌خاطر بافت فشرده‌ای که دارد می‌توان بدون آستری هم از آن استفاده کرد.

مخمل

استفاده از مخمل برای لباس عروس متداول نیست؛ اما اگر کسی لباس عروس خاص و منحصربه‌فردی بخواهد، مخمل سفید بهترین گزینه است. سطح مخمل نرم و لطیف است و با سایه‌روشن‌های زیبایی که ایجاد می‌کند جلوه خاصی به لباس می‌بخشد. ازآنجایی‌که پارچه‌ای ضخیم است، برای عروسی‌های زمستانی مناسب‌تر است.

پارچه خال‌دار سوئیسی

این پارچه نوعی موسلین است که خال دارد و پارچه ظریف و جذابی است.

سخن آخر

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس اختصاصی را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha