همه چیز درباره پارچه دانتل؛ تفاوت آن با گیپور و ایده هایی جذاب برای دوخت

کد مطلب : 121
تعداد بازدید : 889
1401/11/04
پارچه دانتل یکی از زیباترین انواع تور است که برای دوخت لباس عروس و لباس های مجلسی از آن استفاده می کنند. در این مطلب درباره تاریخچه دانتل، تفاوت آن با گیپور و ایده هایی برای دوخت لباس با آن صحبت می کنیم.
همه چیز درباره پارچه دانتل؛ تفاوت آن با گیپور و ایده هایی جذاب برای دوخت

دانتل چیست؟

دانتل (dantelle de chantilly) یکی از انواع تور است که برای اولین بار در فرانسه طراحی و تولید شد. به‌همین‌دلیل به آن تور فرانسوی می‌گویند. هرچند تورهای فرانسوی انواع مختلفی دارند، اما معمولا اصطلاح تور فرانسوی به دانتل اطلاق می‌شود. دانتل از ابریشم، پنبه، ویسکوز و ریون بافته می‌شود و معمولا طرح آن برجسته به‌شکل گل است. دانتل دو نوع اصلی دارد:

دانتل ساده یک پارچه توری است که روی آن طرح برجسته گل فقط با نخ بافته شده است. این دانتل‌ها سبک هستند و نخ‌هایی که در آنها کار شده است از جنس ابریشم یا ویسکوز است. روی این دانتل هیچ تزئین اضافه‌ای مانند پولک، منجوق و نظایر آنها کار نمی‌شود.

نوع دیگر آن دانتل با طرح‌های شلوغ است. این دانتل‌ها بسیار گران‌قیمت و باکیفیت هستند. وزن آنها بسیار سنگین است زیرا در آنها انواع گل‌های برجسته با نخ‌های فلزی، انواع مرواریدها، پولک و نظایر آنها کار شده است. خود این دانتل‌ها می‌توانند به دو نوع طرح خلوت و پُر باشند. در طرح خلوت کار سبک‌تر است اما در طرح پر، تزئینات درهم و فشرده زیادی وجود دارد.

طرح خلوت


طرح پُر

از تاریخچه دانتل چه می‌دانید؟

از سال 1643 تا 1715، لویی چهاردهم پادشاه فرانسه بود. در آن زمان حجم بسیار زیادی از پارچه‌های توری از ایتالیا وارد فرانسه می‌شد و این امر موجبات نگرانی پادشاه را فراهم کرده بود. او پیش خود می‌گفت که چرا فرانسه به‌جای آنکه خودکفا باشد، باید از ایتالیا تور وارد کند.

در فرانسه قرن هفدهم، اشراف و درباریان از تور روی کلاه‌ها، یقه‌ها و آستین لباس‌هایشان استفاده می‌کردند. تا جایی که ثروت و موقعیت افراد با قیمت تقریبی توری که در لباس‌هایش استفاده می‌کرد ارزیابی می‌شد.

لویی چهاردهم پس از مشورت با وزیر دارایی خود به این نتیجه رسید که میزان هزینه‌ای که صرف واردات پارچه می‌شود به‌شدت سرسام‌آور است. بنابراین تصمیم گرفتند راهی پیدا کنند که فرانسه خودش تور تولید کند.

فرانسه چطور در صنعت توربافی خودکفا شد؟

برای این کار ابتدا توربافان ماهر ایتالیایی و بلژیکی را تشویق کردند تا به افراد کم‌درآمد جامعه، هنر توربافی را آموزش دهند. با این کار هم فرانسه در صنعت توربافی جایی پیدا می‌کرد و هم اینکه این افراد به شغل و درآمد می‌رسیدند. البته توری که تولید می‌کردند هیچ فرقی با تورهای ایتالیایی نداشت و درباریان آنها را دوست داشتند.

با گذشت زمان، صنعت تور در فرانسه پیشرفت کرد و سبک خاص خودش را به وجود آورد. به‌همین‌دلیل پارچه‌های توری فرانسه واقعا منحصربه‌فرد بودند. طولی نکشید که به کودکان فرانسوی از شش سالگی در مدرسه آموزش توربافی دادند. اگر می‌توانستند به اندازه کافی تور تولید کنند به آنها دستمزد می‌پرداختند. این کودکان 10 تا 12 ساعت در مدرسه کار می‌کردند.

در سال 1665، یک مرکز جدید تولید تور در آلنسن افتتاح شد. این تور از نخ کتان بافته می‌شد و همین‌طور ادامه داشت تا اینکه در اواخر دهه 1850 در بافت آنها برای اولین بار از پنبه استفاده کردند. تور آلنسن بسیار باکیفیت بود. تولیدکنندگان این نوع تور بسیار ماهر بودند و با استفاده از یک سوزن به روشی پیچیده تور می‌بافتند. همه این کارها با دست انجام می‌شد.

روش دیگر تولید تور استفاده از روبان توری یا ماسوره‌بافت بود که اولین بار در قرن هفدهم در شهر آراس پا گرفت. این تورها در ابتدا از نخ ضخیم و زبر بافته می‌شدند و لبه آنها صاف بود. با گذشت زمان لبه توری‌ها حالت کنگره‌دار به خود گرفت. به‌این‌ترتیب، تور فرانسوی یا دانتل به‌مرور زمان جایش را باز کرد و امروزه به بخشی مهم از طراحی مد به‌ویژه برای لباس، دامن، تاپ و لباس‌های شب تبدیل شده است. این پارچه کلاسیک زیبایی بی‌انتهایی دارد و در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی موجود است.

انواع تور فرانسوی؛ آیا همه تورهای فرانسوی دانتل هستند؟

همان‌طور که گفتیم دانتل تنها تور تولیدشده در فرانسه نیست، اما تور فرانسوی اشاره به دانتل دارد. از بین تمام تورهای تولید فرانسه، دانتل و گیپور شهرت بیشتری دارند. برخلاف آنچه بیشتر افراد تصور می‌کنند، دانتل و گیپور یکی نیستند. اما چه تفاوتی بین آنها وجود دارد؟

تفاوت دانتل با گیپور

پارچه دانتل زمینه توری دارد. در واقع گل‌های برجسته آن لابه‌لای یک زمینه توری بافته شده‌اند. یعنی بین تمام گل‌های دانتل تور ساده را می‌بینید. اما گیپور از موتیف‌هایی تشکیل شده است که بدون زمینه تور به هم متصل شده‌اند. نوع اتصال این موتیف‌ها ممکن است متفاوت باشد:

  • اتصال با بست؛ در این حالت بین موتیف‌ها فاصله‌ای نیست؛
  • با بندهای کوتاه؛
  • با زنجیره‌های بلند که در این حالت به آن گیپور عنکبوتی می‌گویند.

تفاوت دیگر دانتل با گیپور این است که در بسیاری از دانتل‌ها گل‌ها در بخشی از قواره خلوت‌تر هستند و در نزدیک حاشیه تعدادشان بیشتر می‌شود. در گیپور الگو تکرار شونده است و همه‌جای پارچه طرح‌ها با فاصله‌ای یکسان از هم قرار دارند.

دانتل

گیپور

دانتل را برای دوخت چه لباس‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

به‌دلیل گران بودن پارچه دانتل، آن را بیشتر برای دوختن لباس عروس یا لباس‌های مجلسی شیک استفاده می‌کنند. معمولا افرادی که به‌اصطلاح صاحب مجلس هستند یا جزو مهمانان نزدیک به‌شمار می‌روند، لباس دانتل می‌پوشند. تنوع طرح و رنگ دانتل خیلی زیاد است. رنگ‌های سپید و روشن دانتل در لباس عروسی شما، می‌تواند ظاهری معصوم و فرشته‌وار به شما ببخشد و از سوی دیگر، رنگ‌های تیره و پررنگ آن می‌توانند شما را محکم و جسور نشان دهند. ترکیب دانتل با لباس کوتاه ساتن یا چرم، می‌تواند جذابیتی فریبنده برایتان به ارمغان بیاورد. به‌هرحال همه دانتل‌ها در هر رنگ و طرحی که باشند، یک ویژگی مشترک دارند و آن این است که با آن، ظاهری باوقار و متین پیدا خواهید کرد.

1. لباس عروس

دانتل بیشترین کاربرد را در دوخت لباس عروس دارد. ازآنجاکه زمینه دانتل توری نازک است، باید زیر آن از ساتن، تافته، ارگانزا و چارموس (چارموز یا شارموز) استفاده کنید. با این کار طرح دانتل خودش را بهتر نشان می‌دهد و بدنتان هم نمایان نخواهد شد. اگر دوست ندارید کل لباستان از دانتل باشد، می‌توانید فقط روی بالاتنه، آستین یا بخش دیگری از لباس کار کنید. می‌توانید گل‌های دانتل را جدا کنید و آن را به‌شکل یک‌طرفه تا روی دامن کار کنید، یا اینکه در جای‌جای دامن آنها را نصب کنید. می‌توانید حاشیه آن را در قسمت لبه پایین دامن بدوزید.

برخی افراد به‌جای خودِ لباس عروس، دانتل را فقط روی شنل، دستکش یا شیفون کار می‌کنند.

2. لباس کوتاه با دانتل مشکی یا قرمز

یک لباس اندامی ساده کوتاه یا میدی، بدون آستین یا با آستین سه‌ربع با دانتل قرمز یا مشکی عالی می‌شود و برای خانم‌های جوان و مسن مناسب است.

3. بلوز با آستین از دانتل

یک بلوز زیبا که فقط آستین‌های آن از دانتل باشند یا روی یقه آن دانتل کار شده باشد واقعا جذاب است. بسته به رنگش می‌تواند رمانتیک یا فریبنده باشد.

4. دامن با روکش دانتل یا گلهای دانتل

دامن‌هایی که لایه رویی آنها از دانتل است، خواه مدل ماهی باشند یا راسته یا حتی کلوش، بسیار زیبا هستند. گاهی اوقات فقط گل‌ها و حاشیه دانتل را جدا می‌کنند و با آن روی دامن را تزئین می‌کنند. در هر دو حالت می‌تواند زیبا باشد.

5. لباس خواب دانتل

برخی از انواع سبک و ساده دانتل برای لباس خواب بسیار زیبا و رمانتیک هستند. ازآنجاکه این لباس با پوست در تماس است بهتر است از خرید نوع پولک‌دار یا منجوق‌دار آن خودداری کنید.

وزن پارچه دانتل به چه مواردی بستگی دارد؟

وزن متوسط پارچه دانتل به ترکیباتی که در آن به کار رفته است بستگی دارد. اگر نخ‌های به‌کاررفته در آن ویسکوز و ابریشم باشد، این دانتل سبک‌ترین نوع دانتل است. سنگین‌ترین دانتل‌ها آنهایی هستند که از نخ‌های پنبه‌ای و پشمی در آنها استفاده کرده‌اند.

به‌جز نخ به‌کاررفته، مروارید، ملیله، پولک، منجوق و تزئینات دیگر روی آن هم در وزن دانتل به‌شدت تأثیر دارند. هرچه طرح دانتل پرتر باشد، دانتل سنگین‌تر است. معمولا از این روش‌ها برای تزئین دانتل استفاده می‌کنند:

  • گلدوزی با رنگ متضاد با تور زمینه؛
  • استفاده از نخ براق و متالیک یا نخ مات؛
  • استفاده از نوارهای چین‌دار و حاشیه‌دوزی شده؛
  • دوخت پولک و منجوق، مروارید اصل، ملیله شکسته و نگین (که می‌تواند چسبی یا دوختنی باشد)؛
  • نخ‌های فلزی؛
  • سرمه بلرسان؛
  • نخ‌های ابریشمی.

تنوع رنگ‌های دانتل چگونه است؟

برخلاف برخی پارچه‌ها که رنگ‌های محدودی را می‌پذیرند، دانتل از هر رنگی که فکرش را بکنید موجود است و زیباترین رنگ‌ها را به خود می‌گیرد. برخی از آنها رنگ‌های ملایم و بسیار زیبایی دارند که روحتان از دیدن آنها تازه می‌شود. برخی دیگر رنگ‌های تند و پررنگ دارند و بسیار جذاب‌اند و برخی دیگر هم براق و درخشان هستند که خیره‌کننده هستند و توجه همه را به خود جلب می‌کنند.

دانتل‌های سفید، نباتی و عاجی برای لباس عروس، دانتل‌های صورتی، گل‌بهی، مغزپسته‌ای برای عقد و نامزدی، دانتل‌های قرمز پررنگ، زرد و طلایی برای جوان‌ترها و دانتل‌های مشکی، نقره‌ای، بژ و قهوه‌ای سوخته برای افرادی که می‌خواهند جذابیتی چندبرابر پیدا کنند، پیشنهادهایی عالی هستند. البته اینها فقط پیشنهاد هستند و شما از هر رنگی که دوست داشته باشید می‌توانید استفاده کنید. هیچ محدودیتی وجود ندارد.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha