مراحل ازدواج در کشور ایران

کد مطلب : 158
تعداد بازدید : 563
1401/12/23
مراحل ازدواج در ایران که به هفت خوان رستم تشبیه شده است، از خواستگاری شروع شده و به مراسم پاتختی و .. ختم می شود. اگرچه این روزها به دلایل مختلفی تعداد این مراسم ها کم شده، اما بسته به رسم و رسوم مناطق مختلف، این مراسم همچنان پابرجا هستند.
مراحل ازدواج در کشور ایران

عروسی به عنوان یک مراسم که طی آن دو نفر آغاز زندگی مشترک خود را جشن می گیرند، شناخته می شود. این مراسم در ایران و جهان سابقه طولانی داشته و هر کشور، قوم و ملیتی آداب و رسوم خاص خود را داشته و دارد. هر چند طی سال های اخیر این مراسم ها و آداب و رسوم در ایران دستخوش تغییرات زیادی شده و مانند گذشته پررنگ و طولانی برگزار نمی شود اما همچنان اهمیت خود را حفظ کرده اند.

از مراسم خواستگاری تا نشستن عروس و داماد بر سر سفره عقد و مراسم عروسی، مراحل زیادی وجود دارد که انجام هر کدام نیت قشنگی دارد. این مراسم ممکن است در نقاط مختلف ایران، به شکل های گوناگونی برگزار می شوند، ولی ما در این مقاله قصد داریم آن ها را به صورت عمومی و معمول، معرفی کنیم.

با مراحل ازدواج در ایران به صورت کامل آشنا شوید:

 • خواستگاری
 • آزمایش ازدواج
 • بله برون
 • عقدکنان
 • جهاز برون
 • مراسم حنابندان
 • مراسم عروسی
 • پاتختی
 • پاگشا
 • ماه عسل
 • مادر زن سلام

از جمله این مراسم ها هستند که به اختصار درباره هر یک توضیح خواهیم داد..

خواستگاری

به طور کلی خواستگاری اولین مرحله از هفت خوان رستم! (مراحل ازدواج در ایران) به شمار می رود که قبل از شروع تشریفات عروسی و به عبارتی آغاز کار است! در این مراسم اگر دو طرف از هم شناخت قبلی نداشته باشند، خانواده ها و دختر و پسر با همدیگر آشنا می شوند و صحبت‌های ابتدایی بین دو جوان رد و بدل می‌شود تا به شناخت بیشتر آن‌ها کمک کند. در ایران قدیم مرسوم بوده که مادر و خواهر داماد دختر مناسب برای پسر خانواده را انتخاب می کردند و به خواستگاری می رفتند. اما امروزه خواستگاری صرفا برای شناخت خانواده هاست، چون راه های زیادی برای آشنایی دختر و پسر از قبل وجود دارد و تفکر سنتی قدیم، به نوعی از جامعه امروزی رخت بسته و رفته است!

در برخی خانواده‌ ها، مراسم خواستگاری تنها در یک مرحله برگزار می‌شود (که عمدتا دختر و پسر آشنایی قبلی دارند و شناخت نسبی نسبت به یکدیگر دارند) اما ممکن است نیاز باشد برای آشنایی بیشتر، دفعات بیشتری با عنوان خواستگاری به منزل عروس رفت و آمد شود.

آزمایش ازدواج

اگر مرحله خواستگاری به نتیجه مطلوب رسید و دختر و پسر به توافق با یکدیگر رسیدند، سراغ مرحله آزمایش ازدواج می‌روند. آزمایش های پیش از ازدواج به منظور پیشگیری از مشکلاتی که ممکن است ازدواج دختر و پسر با یکدگیر ایجاد کند، می باشند.

اولین مرحله آزمایش ازدواج

برای این آزمایش‌ها ابتدا باید به یک دفتر ازدواج مراجعه و برای انجام آزمایش برگه معرفی نامه دریافت کنید.

دومین مرحله آزمایش ازدواج در ادامه مراحل ازدواج در ایران
در این مرحله باید به آزمایشگاهی که برگه معرفی نامه را به نام آن گرفته‌اید مراجعه کنید، فرم مربوطه را پر کنید و آزمایش بدهید. در آزمایش پیش از ازدواج علاوه بر دریافت نمونه خون، 3 کلاس 45 الی 60 دقیقه‌ای نیز برگزار می‌شود که در آن مشاوران آموزش مسائل زناشویی، جنسی و روانشناسی برگزار می کنند. همچنین تزریق واکسن کزاز نیز در این مراجعه انجام می‌شود.

آزمایش شامل موارد زیر می باشد:

 • بررسی عمومی (آزمایش CBC، بررسی و آنالیز ادرار، بررسی گروه خونی)
 • بررسی بیماری‌های عفونی (HIV، HPV، هپاتیت، سوزاک و…که به صورت اختیاری می باشد)
 • آزمایش اعتیاد و آزمایش ژنتیک

جواب آزمایش ازدواج بستگی به آزمایشگاهی که به آن مراجعه می‌کنید، دارد و ممکن است از چند ساعت تا چند روز متغیر باشد.

مشاوره ازدواج

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم های زندگی هر فردی است که در سرنوشت و آینده آن تاثیر زیادی می گذار، پس باید در این تصمیم به خوبی دقیق باشید و مشورت کنید. یکی از راه‌ هایی که می‌ توانید برای این تصمیم مطمئن‌ تر شوید، مراجعه به مشاور ازدواج است. مشاور با بررسی خصوصیات اخلاقی زوجین و آزمون‌ های روانسنجی می‌ ‎تواند به شما بگوید که چقدر برای یکدیگر مناسب هستید و یا برای داشتن زندگی زناشویی موفق باید چه ویژگی‌هایی را در خود تقویت و یا اصلاح کنید.

این مرحله ضروری نیست و جزو هیچ کدام از رسم و رسومات قدیمی ایرانی نیست. اما مهم ترین و ضروری ترین قسمت ازدواج است.

شروع زندگی مشترک بدون شناخت و آگاهی کامل از پارتنر خود غیر ممکن به نظر می رسد. در ازدواج های سنتی قدیم زوجین بعد از ازدواج و شروع زندگی مشترک قدم به قدم در شناخت زوج خود پیش می رفتند. سازگاری آن ها با مشکلات بیشتر بود و جدایی و طلاق را به نوعی نابودی زندگی خود می دانستند.

امروزه به دلایلی مختلف، آستانه تحمل زوجین پایین رفته و در برخورد با اولین مشکلات زندگی، طلاق اولین راه حل آن هاست (البته نکته مثبت این است که وجهه سیاه طلاق که در گذشته وجود داشت، این روزها وجود ندارد)

برای جلوگیری از تصمیم اشتباه در مورد ازدواج و یا حتی طلاق، شناخت درست طرف مقابل و آگاهی از نقاط ضعف خود، مشاوره گرفتن از یک متخصص بهترین و عاقلانه ترین کار ممکن است.

بله برون

به مرحله ای دیگر از مراحل ازدواج در ایران می رسیم. بعد از اینکه دختر و پسر و خانواده ها به توافق اولیه برای ازدواج رسیدند، طی مراسمی با حضور بزرگان فامیل هر دو طرف، صبحت های نهایی درباره مهریه، شرایط ازدواج و تاریخ عقد و عروسی مطرح می شود. در این مراسم خانواده داماد هدایایی برای عروس خود می برند که مهم ترین آن، یک انگشتر به عنوان نشان است. از دیگر هدایای مرسوم برای مراسم بله برون می توان به قواره پارچه و کله قند به نشانه شیرینی و مبارکی وصلت، اشاره کرد.

مراسم عقد

در برخی خانواده‌ ها رسم بر این است که بعد از مراسم عقد، جشن عقد نیز باشد. رسم و رسوم برگزاری این مراسم‌ در هر منطقه متفاوت است. جشن عقد در برخی شهرها برعهده خانواده عروس و در برخی مناطق برعهده داماد است. تصمیم ها درباره برپایی جشن عقد، در مراسم بله برون تصمیم گرفته می شود. 

ممکن است تصمیم بر این شود که عقد محضری برگزار شود و یا عقد را در منزل شخصی برپا کنند؛ این تصمیم گیری ها تماما بر عهده عروس و داماد و خانواه های آن هاست.

در این مراسم بعد از خواندن خطبه عقد، و قبل از بله گفتن عروس، داماد و خانواده آن، هدیه ای با عنوان زیر لفظی برای گرفتن جواب بله عروس، در نظر می گیرند و بعد از بله گفتن داماد نیز، خانواده عروس هدیه خود را به دختر و دامادشان تقدیم می‌ کنند. رسم است که عروس دفعه سوم که از او در جهت رضایت به ازدواج سوال می شود، بله را بگوید! در ادامه، حضار هم اگر کادو سر عقد محضری در نظر داشته باشند، بعد از خواندن خطبه و بله گفتن عروس و داماد، هدیه تقدیم عروس و داماد میکنند.

مزون چرخچی، طراحی و دوخت لباس عروس و اجاره لباس عروس

برای دیدن جدیدترین محصولات مزون چرخچی می‌توانید به بخش محصولات سایت مراجعه کنید یا با ما در ارتباط باشید. مزون چرخچی آمادگی دارد تا همه شهرهای استان مازندران را تحت پوشش خود قرار دهد. شما می‌توانید با استفاده از تگ‌های لباس عروس بابل، لباس عروس گلوگاه، لباس عروس بهشهر، لباس عروس نکا، لباس عروس میان‌دورود، لباس عروس ساری، لباس عروس جویبار، لباس عروس سیمرغ، لباس عروس قائم‌شهر، لباس عروس سوادکوه، لباس عروس بابلسر، لباس عروس بابل، لباس عروس فریدون‌کنار، لباس عروس محمودآباد، لباس عروس آمل، لباس عروس نور، لباس عروس نوشهر، لباس عروس چالوس، لباس عروس کلاردشت، لباس عروس عباس‌آباد، لباس عروس تنکابن، لباس عروس رامسر و لباس عروس مازندران ما را پیدا کنید و علاوه بر سفارش جدیدترین لباس‌های عروس آماده می‌توانید سفارش طراحی و دوخت لباس عروس به صورت اختصاصی و همچنین اجاره لباس عروس را نیز برای خود داشته باشید.

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha